Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Објавени се сите победници за The Game Awards 2023.

Оваа година, повеќе од 100 глобални медиуми го дадоа својот глас во 31 категорија, а победниците беа објавени на стримот The Game Awards, заедно со неколку нови трејлери и лансирање на видео игри.

Baldur's Gate 3 и Alan Wake 2 се бореа за титулата во неколку категории. На крајот, Alan Wake 2 доби три награди, а Baldur's Gate 3 освои шест.

Во продолжение погледнете ја целата листа на победници:

* Game of the Year: Baldur’s Gate 3

Remote video URL

* Best Game Direction: Alan Wake 2

* Best Narrative: Alan Wake 2

* Best Art Direction: Alan Wake 2

Remote video URL

* Best Score/Music: Final Fantasy 16

* Best Audio Design: Hi-Fi Rush

* Best Performance: Neil Newbon – Baldur’s Gate 3

* Games for Impact: Tchia

* Best Ongoing Game: Cyberpunk 2077

Remote video URL

* Best Indie Game: Sea of Stars

* Best Debut Indie Game: Cocoon

* Best Mobile Game: Honkai: Star Rail

* Best Community Support: Baldur’s Gate 3

* Best VR/AR Game: Resident Evil Village

* Innovation in Accessibility: Forza Motorsport

Remote video URL

* Best Action Game: Armored Core 6: Fires of Rubicon

* Best Action/Adventure Game: The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom

* Best RPG: Baldur’s Gate 3

* Best Fighting Game: Street Fighter 6

* Best Family Game: Super Mario Bros. Wonder

Remote video URL

* Best Sports/Racing Game: Forza Motorsport

* Best SIM/Strategy Game: Pikmin 4

* Best Multiplayer Game: Baldur’s Gate 3

Тагови
реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Гејминг

И убавец и ѕвер – гејмерскиот лаптоп што го освои светот

Read more

Call of Duty: Warzone Mobile пристигнува на 21 март

Read more

​Tekken 8 им дише во врат на Street Fighter и Mortal Kombat

Read more

Новата генерација на Xbox ќе го претставува најголемиот технички скок досега

Read more
 

Гик

Одлични вести за корисниците на Windows 11

Читај повеќе

Археолозите во Помпеја пронајдоа фреска на која се прикажани митолошки брат и сестра

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа кога најбрзиот дрон во светот го следи Макс Верстапен?

Читај повеќе

Сега има микропластика во секоја тестирана плацента на трудниците

Читај повеќе

И убавец и ѕвер – гејмерскиот лаптоп што го освои светот

Читај повеќе

Една од најголемите римски трагедии: Масакрот во Каледонската шума

Читај повеќе

Viber доби одлична функција - организирање разговори во папки

Читај повеќе

Северна Кореја сè уште го контролира својот прв сателит кој има неочекувана способност

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Warzone Mobile пристигнува на 21 март

Читај повеќе