Ја изградил најтесната зграда во светот за да го блокира погледот кон море на брат му

„Al Ba’sa“, или во превод „инает“, е името на најтесната зграда во Бејрут, Либан, а многумина веруваат дека е и во целиот свет. Широка е само 61 сантиметар во најтесниот дел, а 4,2 метри во најширокиот.

Се наоѓа во близина на стариот светилник во населбата Манара, а изградена е во 1954 година и тоа од инает.

Имено, двајца браќа се скарале за земјата што ја наследиле од нивниот татко - едниот брат добил минијатурно парче земја со чудни димензии на кое не можело да се изгради ништо, а другиот добил атрактивен дел со поглед на Медитеранот.

За инает, првиот брат изградил тенка зграда висока 14 метри, која го блокира погледот кон Средоземното Море, и со тоа ја намалил вредноста на земјата на вториот брат.

Иако изгледа како ѕид со тераса, „Al Ba’sa“ наводно има по два стана на секој кат. Во еден од становите со години бил сместен бордел за време на Граѓанската војна во земјата, а во другите биле сместени бегалци од истата.

Remote video URL

Денес зградата стои како потсетник на една дамнешна расправија, и веројатно ќе стои уште долго; сегашните закони за градски зони во Либан наведуваат дека парцелата на која се наоѓа зградата е премногу мала за да се гради нешто. Ако „Al Ba’sa“ се сруши, ништо друго не може да се изгради на нејзино место, што значи дека земјиштето е попрофитабилно со неа отколку без неа. Како што истакна архитектката Сандра Ришани во нејзиниот есеј за зградата, „Al Ba’sa“ „продолжува да постои до инает и исто така пркосно на една од најпознатите локации во Бејрут, само времето ќе покаже што ќе биде со неа“.

Remote video URL
реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Чек дис аут

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Што се случува во мозокот кога доживуваме Déjà vu?

Read more

Водителка покажа среден прст во живо

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе