Јапонскиот робот на Месечината ја преживеа „лунарната ноќ“

Јапонскиот робот ја преживеа „лунарната ноќ“ на Месечината, која трае како две недели на Земјата.

Тоа е период на екстремен студ и целосен мрак, јавува BBC.

„Синоќа испративме команда до #SLIM и добивме одговор“, напиша на X Jaxa (Јапонската национална агенција за вселенски истражувања).

За време на незгодното слетување минатиот месец, соларните панели на лендерот беа свртени на погрешна страна, спречувајќи го да генерира енергија. Ставен е во режим на мирување. Промената на правецот на сончевите зраци му овозможи да испрати некои слики подоцна, но повторно се исклучи кога падна лунарната ноќ. Jaxa објави дека SLIM (Smart Lander for Investigating Moon, прев. Анг. Паметен лендер за истражување на Месечината) не е дизајниран за суровите лунарни ноќи. Тие напишаа дека во средината на февруари, кога Сонцето повторно ќе засвети на соларните панели, тие ќе продолжат со мисијата.

URL

„Веста дека SLIM се рестартира по студената лунарна ноќ е значајна“, рече д-р Симеон Барбер. „Преживувањето на лунарната ноќ ќе биде еден од клучните технолошки предизвици со кои ќе се соочиме ако сакаме да започнеме долгорочна мисија на Месечината.“

Д-р Барбер објасни дека SLIM слета во близина на екваторот на Месечината, каде што температурата на земјата достигнува над 100 степени Целзиусови напладне, но паѓа на -130 Целзиусови степени навечер.

Jaxa извести дека комуникацијата со роботот брзо била прекината, во времето кога на Месечината било среде денот, што значи дека температурата на комуникациската опрема била многу висока. Велат дека чекале да се изладат инструментите, при што се подготвиле да ја продолжат операцијата.

За време на периодот на „будење“, SLIM испрати нови слики на Земјата. Во Jaxa се надеваат дека откако ја преживеал лунарната ноќ, ќе може нормално да продолжи со работата.

Лендерот не само што е буден, туку и продолжува да собира научни податоци. Новите снимки од мисијата на објавени на профил на мисијата на јапонски јазик покажуваат нова зона на Месечината „која не беше видлива минатиот пат“, се вели во објавата на платформата X преведена од јапонски јазик со помош на Google Translate, пишува Space.com. Сликите се направени со помош на навигациската камера на мисијата, напишаа претставниците на SLIM во друга објава, иако тимот планира повторно да воспостави контакт само кога локалните температури ќе паднат на побезбедни нивоа.

URL

По слетувањето минатиот месец, Jaxa стана петтата национална вселенска агенција која безбедно слета вселенско летало на Месечината, по САД, поранешниот СССР, Кина и Индија.

Минатата недела американското вселенско летало Odysseus стана првото приватно роботизирано вселенско летало кое успешно слета на Месечината.

Како SLIM, и тоа слета незгодно. Компанијата Intuitive Machines, која управува со вселенското летало, верува дека роботот се превртел на страна за време на слетувањето. Odysseus сè уште работи и комуницира со центарот на Земјата. Сè уште нема објавени снимки од експедицијата.

реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наука

Најсилната соларна бура во историјата беше поголема отколку што мислевме

Read more

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Read more

Имаме само уште две години да ја спасиме планетата Земја

Read more

Voyager 1 е надвор од Сончевиот Систем, со месеци испраќа чудни податоци

Read more
 

Гик

Како да ја промените вашата Gmail адреса без да креирате нова сметка?

Читај повеќе
  • filter

8 фасцинантни факти за октоподите

Читај повеќе
  • play_arrow

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Читај повеќе

Најсилната соларна бура во историјата беше поголема отколку што мислевме

Читај повеќе
  • filter

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Читај повеќе

WhatsApp добива AI chatbot

Читај повеќе

Apple ќе овозможи поправка на iPhone со користење на користени делови

Читај повеќе

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Читај повеќе