НБА 2023/2024

Јокиќ дивееше и ги навредуваше судиите, исклучен уште во првото полувреме против Детроит

Никола Јокиќ поради две технички грешки беше исклучен во првото полувреме од натпреварот помеѓу Денвер Нагетс и Детроит Пистонс.

Јокиќ беше револтиран од судењето затоа што во неколку наврати против него не беа досудени чисти фаули, а кога му дојде преку глава му рече на едниот судија да од*би.

Судиите не го толерираа ваквото однесување на најдобриот играч на НБА шампионот и го исклучија од игра.

Пред Јокиќ веќе во првата четвртина беше исклучен неговиот тренер Мајкл Мелоун, исто така поради две технички по приговорите на судењето на штета на Јокиќ.

Remote video URL

Денвер успеа да слави и без Јокиќ со 107:103, а Србинот натпреварот го заврши со 9 поени и по 5 скока и асистенции.

Најефикасен на паркетот беше Канингем од Детроит со 27 поени и 9 асистенции, а следуваа Реџи Џексон со 21 поен и Кентавиус Колдвел-Поуп со 20. Дабл-дабл учинок имаа Мајкл Портер од Денвер со 14 поени и 11 скокови и Стјуарт од Детроит со 11 поени и исто толку скокови.

Remote video URL

Резултати:

Шарлот Хорнетс - Бостон Селтикс 121:118 прод.
Детроит Пистонс - Денвер Нагетс 103:107
Вашингтон Визардс - Милвоки Бакс 129:142
Чикаго Булс - Мајами Хит 100:118
Минесота Тимбервулвс - Њујорк Никс 117:100
Њу Орлеанс Пеликанс - Сакраменто Кингс 129:93
Сан Антонио Спарс - Лос Анџелес Клиперс 99:124
Голден Стејт Вориорс - Хјустон Рокитс 121:116

Табела:

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Левица: Никој не се грижи за бегалците од конфликтот во 2001 година

Read more

Кошарка

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Read more

Неверојатна партија на Леброн Џејмс за финалето на НБА Купот

Read more

Кошаркарите на Монако гневни по поразот од Партизан: Ова е срам за Евролигата

Read more

Индијана и Њу Орлеанс изненадувачки се пласираа во полуфиналето на НБА купот

Read more
 

Спорт

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Читај повеќе

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во Евертон?

Читај повеќе

Анчелоти: Не ми требаат пари, не би заминал во Саудиска Арабија за 500 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Fun with Flags со Фримпонг од Леверкузен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се менува рамнотежата на моќ во светскиот фудбал?

Читај повеќе