Јокиќ му одржа лекција по кошарка на Вембањама

Синоќа во НБА лигата се одиграа шест натпревари, а Никола Јокиќ забележа уште една одлична партија.

Одличниот српски центар имаше голем предизвик во мечот Денвер-Сан Антонио додека се бореше под кошот со претстојниот играч Виктор Вембањама и излезе како победник.

Јокиќ му одржа лекција по кошарка на младиот Французин и гостувањето го заврши со 31 поен, 7 скока и 5 асистенции и го предводеше својот тим до 47-та победа од 67-от натпревар оваа сезона со резултат 117:106.

Во поголемиот дел од првата четвртина, Вембањама покажа дека има долг пат да помине додека не стане вистинска НБА ѕвезда.

URL

По 12 минути игра Јокиќ преку Вемби постигна 15 поени, а Французинот со 0/5 шут од поле постигна само 3 поени.

Вембањама сепак успеа да постигне 17 поени и 9 скока до крајот на натпреварот.

На другите натпревари победи во гости оствари и Феникс кој со 20 скока на Нуркиќ ги совлада Шарлот 107:96, Мајами кај Детроит 108:95 и Орландо против Торонто 113:103.

Домашни победи забележаа Њу Орлеанс над ЛА Клиперс 112:104, а Јута над Атланта 124:122.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Кошарка

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Read more

Бостон Селтикс станаа рекордни НБА шампиони

Read more

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Read more

Како Вест стана логото на НБА?

Read more
 

Спорт

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе