Како би изгледал Porsche 911 Targa со ДНК на Taycan?

Информациите дека во палетата на актуелните модели на Porsche само култниот 911 ќе го преживее бранот на електрификација и ќе остане последниот Мохиканец кога станува збор за SUS моторите, ја разбуди имагинацијата на дигиталните уметници. Во тој семоќен свет се роди оваа дигитална креација на Targa со ДНК на Taycan.

Трендот на електрификација ги погодува сите, дури и чистокрвните спортски брендови, кои повеќе не можат да одолеат на струјата. Во таа насока, од следната година, во Штутгарт ќе пристигнат серија електрични модели, а прв во таа серија ќе биде новата генерација SUV модел Macan. Истовремено, од Porsche најавуваат дека легендарниот 911 ќе остане модел кој најдолго ќе трае со термомоторите. Сепак, во имагинативното царство на креаторите на дигитални содржини, се појави интересна идеја која исто така го наелектризира 911.

Sugar Chow, виртуелен уметник, попознат на социјалните мрежи како sugardesign_1, ја заврши вообичаената работа во негова насока прикажувајќи многу интересен дигитален проект на новата генерација на Porsche 911E Targa.

Воведен на крајот на 2018 година како дел од осмата генерација на легендарната серија 911, моделот 992 се приклучи на вообичаената линија на модели: Carrera, Targa, Turbo и GT3. Сите овие варијанти се интересни, но за многумина Targa е особено интересен поради неговиот специфичен покрив. Во моментов, моделите 911 Targa ги вклучуваат варијантите: Targa 4, Targa 4S, плус Targa 4 GTS. Нивната моќ се распределува во опсег од 385 до 480 КС, а во најмоќната верзија со PDK менувачот спринтува до 100 км/ч за само 3,5 секунди и развива максимална брзина од 307 км/ч.

Сепак, овој мајстор за пиксели предлага интересна дигитална комбинација помеѓу класичното, но модерно Porsche 911 Targa и единственото EV на продажба – Taycan. Можеби изгледа иронично, но предниот дел на Taycan е феноменално вкоренет во каросеријата на 911, додека задниот дел бараше само бришење на положбата на издувниот систем за да се комплетира оваа интересна илузија, која изгледа хармонично и многу привлечно.

Она на што уметникот не се осврна е што има под каросеријата во однос на погонската единица? Логиката вели дека поставувањето на поголемиот батериски пакет на Taycan не би имал простор во подот на оваа Targa, па како логично решение се наметнува опцијата со батерија од 71 kWh (нето). Моќноста од 530 КС со вртежен момент од 640 Nm би била повеќе од доволна за да го направи овој дигитален спортист исто толку брз како и неговите верзии со SUS мотор.

Тагови
реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Концепти

G класата на Mansory ќе ги плаши децата за Halloween

Read more

Рестомодот Porsche 911 од серијата 964 чини 1,14 милиони евра

Read more

Volkhart V2 Sagitta од 1947: Побрз од куршум и поаеродинамичен од Golf 7

Read more

Розев BMW M4 Competition доаѓа од работилницата на DarwinPRO Aerodynamics

Read more
 

Автомобили

Дали правилно го подготвивте вашиот автомобил за зимата?

Читај повеќе

Конечно пристигна моќниот Cybertruck на Tesla

Читај повеќе
  • filter

Кои се финалистите во изборот за Автомобил на годината 2024?

Читај повеќе

Шоферска дилема: Класични зимски или универзални гуми?

Читај повеќе

Германците објавија листа на најквалитетни половни автомобили за 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Новиот Dacia Duster изгледа подобро од кога било

Читај повеќе

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Читај повеќе

Србија ги легализираше „автомобилите без возачи“

Читај повеќе