Како да ги решите проблемите со Wi-Fi конекцијата во вашиот дом или канцеларија?

Нудиме неколку едноставни совети за оптимизирање на вашето користење на Wi-Fi.

Во свет каде што поврзувањето на интернет за некои е исто толку важно како и дишењето, бавното вчитување на веб-содржини и слабите сигнали за Wi-Fi може да бидат исцрпувачки.

Ако можете да добиете добра врска само со стоење блиску до вашиот рутер, еве неколку едноставни совети како да ја оптимизирате вашата мрежа и да го подобрите Wi-Fi сигналот во вашиот дом или работно место.

Проверете ја брзината на интернетот

Пред целосно да го обвините Wi-Fi, проверете дали вашата интернет конекција работи непречено.

Поврзете го компјутерот директно со рутерот преку етернет кабел и извршете го тестот за брзина на интернетот (speed test). Ако не ја добивате брзината што е обезбедена (или барем во рамките на границите) на пакетот што сте го купиле, контактирајте со провајдерот или заменете го рутерот/модемот.

Ажурирајте го фирмверот на рутерот

Секогаш одржувајте го вашиот рутер редовно за подобрувања на перформансите, функциите и подобрената безбедност. Проверете дали има ажурирања на рутерот во административниот интерфејс и ажурирајте редовно.

Поставете го рутерот на вистинското место

Понекогаш проблемот е каде се наоѓа рутерот. Рутерот треба да стои таму каде што има најмалата „мртва зона“ за безжично поврзување. Поставете го рутерот на отворен простор, подалеку од ѕидови и пречки, за да спречите пречки.

Проверете ја фреквенцијата на рутерот

Конфигурирајте го рутерот за оптимални перформанси со префрлање на опсегот од 5 GHz, доколку имате рутер со двоен опсег. Овој опсег нуди поголеми брзини и помали пречки. Осигурете се дека двата бендови користат ист SSID за беспрекорна врска помеѓу уредите.

Променете го каналот за подобра брзина

Избегнувајте пречки со страничните врски со избирање на најмалку пренатрупани канал. Користете алатки како командна линија или мрежен анализатор за да го идентификувате користењето на каналот во вашата околина. Рачно изберете канал за подобри перформанси, доколку автоматското избирање не е ефективно.

Покрај горенаведените решенија, можете да пробате и проширување на опсегот или мрежен Wi-Fi систем.

Тагови
реклама

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Интернет

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Read more

Instagram заработува повеќе пари од рекламирање отколку YouTube

Read more

Кој ќе плати, ќе добие ВИ: Дали Google ќе воведе наплата за својата основна услуга?

Read more

X им дава сино знакче на корисниците со повеќе од 2.500 Premium следбеници

Read more
 

Гик

Како да ја промените вашата Gmail адреса без да креирате нова сметка?

Читај повеќе
  • filter

8 фасцинантни факти за октоподите

Читај повеќе
  • play_arrow

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Читај повеќе

Најсилната соларна бура во историјата беше поголема отколку што мислевме

Читај повеќе
  • filter

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Читај повеќе

WhatsApp добива AI chatbot

Читај повеќе

Apple ќе овозможи поправка на iPhone со користење на користени делови

Читај повеќе

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Читај повеќе