Како изумите на НАСА го подобруваат животот на Земјата?

НАСА е насекаде, нејзината вселенска технологија се појавува речиси во сите сфери на современото живеење.

Светот денес многу се потпира на софтверот за GPS сигнали што го направи НАСА, а овозможува прецизност во областа на земјоделието, авионавигацијата и многу други.

Лесната боца под висок притисок што НАСА ја измисли за пренос на ракетно гориво денес се користи за чување кислород што може да значи живот или смрт за пожарникарите во акција и за пациенти на интензивна нега.

Што сѐ друго има придонесено тимот научници на НАСА за поедноставно живеење на обичните луѓе?

реклама

Наука и технологија

Руско-сириска поморска парада

Read more

Неверојатни снимки од Марс во 4K резолуција

Read more

Поларните мечки би можеле да изумрат до крајот на 21 век

Read more

Ова е жената која ја води првата арапска вселенска мисија на Марс

Read more

Нови видеа

play_arrow

Здрав предизвик: Како да ја убиете зависноста од шеќер?

Read more
play_arrow

Петгодишно момче пливаше со најголемата ајкула во светот

Read more
play_arrow

Топ 10 локации во Шпанија кои мора да се посетат

Read more
play_arrow

Автомобил од буквално 1 коњска сила

Read more
play_arrow

Девојче спасено откако 24 часа минало под урнатините во Бејрут

Read more
play_arrow

Индиска кујна: Научете неколку рецепти

Read more
play_arrow

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Read more
play_arrow

Анти-корона меур - бизарен дизајн на заштитен шлем

Read more
play_arrow

Предлог за 10-минутно утринско вежбање

Read more
play_arrow

Четири рецепти за мезиња со јајца

Read more
play_arrow

Едноставни вежби за нозе за почетници

Read more
play_arrow

Три рецепти за пилешко со пармезан

Read more