УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Како му чукаше срцето на Роналдо пред пеналот против Словенија?

Отчукувањето на срцето на Кристијано Роналдо беше на најниско ниво за време на натпреварот од осминафиналето на ЕУРО против Словенија, кога Португалецот застана да изведе пенал по продолженијата.

Ова го открија мерењата на апаратот што го носеше португалскиот напаѓач за време на натпреварот.

Португалија се пласираше во четврт-финалето на ЕП по подобро изведување на пенали од Словенија. Главниот дел од натпреварот и неговото продолжение поминаа без постигнати голови, а во серијата удари од пенал Португалија имаше тројца прецизни играчи и Диего Коста на голот, кој запре три топки кои ги упатија Јосип Иличиќ, Јуре Балковец и Бенјамин Вербич.

За малку ќе можеше сè да заврши порано доколку Роналдо успееше да реализира пенал во 115. минута, но на неговиот добар обид со уште подобра реакција одговори Јан Облак и ги сочува постоечките 0:0. Во вториот обид на Роналдо, не успеа во тоа. А колку бил смирен Роналдо, откриваат снимените податоци за пулсот.

Во тие моменти неговото срце имаше околу 100 отчукувања во минута, многу помалку отколку, на пример, кога Бруно Фернандеш погоди за 2:0 (околу 125 отчукувања во минута). Во моментите кога Бернардо Силва ја имаше топката при изведувањето на третиот пенал и кога и обезбеди премин на Португалија во четвртфиналето, пулсот му надмина 170.

10 апарати во домот поради кои ви растат сметките за струја

Наместо 15 години работен стаж, да се добива пензија со 5 години работно искуство, предложија пензионерите

Судбински пресврт за 3 хороскопски знаци во јули

Топ 5 најдобри половни автомобили до 5.000 евра

Зошто Германија не доби пенал кога Кукуреља со рака го запре ударот на Мусиала?

Правилото што УЕФА го воведе на ЕУРО ќе се применува и во клупските натпреварувања

УЕФА ги налути Турците: Демирал суспендиран, за Белингам само „условна“

Турците демантираат дека Демирал е суспендиран

Се подготвува трансфер бомба: поранешната НБА ѕвезда доаѓа во Европа по 17 години минати во Америка

Драма на Копа Америка: Паненката на Меси за малку ќе беше кобна за Аргентина

Против малери: Андрих со нова фризура пред соочувањето со Шпанија

Крос: Верувам дека в петок нема да ми биде крајот

Фоуден: Не е виновен само селекторот, туку и ние играчите