Како Нејмар помогна да му се намали казната на Дани Алвес?

Бразилскиот фудбалер Дани Алвес (40) беше осуден на четири и пол години затвор за сексуален напад во Барселона на 30 декември 2022 година, а доби полесна казна благодарение на Нејмар и неговото семејство.

Шпанското обвинителство побара девет години затвор, а приватно 12 години. Но, казната е намалена, бидејќи била применета олеснителна околност на штета, со оглед на тоа што на оштетената пред судењето ѝ биле исплатени 150.000 евра.

Според неколку бразилски медиуми, Алвес ја платил таа сума по барање на шпанскиот суд, со помош на семејството на Нејмар. И не само тоа, туку бразилските медиуми тврдат дека семејството на Нејмар го позајмило и Густаво Ксист, еден од најстарите адвокати на компаниите на таткото на Нејмар, кој го застапувал Алвес за време на судењето.

URL

Според обвиненијата, Алвес сексуално нападнал девојка во ноќниот клуб Sutton во Барселона ноќта меѓу 30 и 31 декември 2022 година. Од 20 јануари 2023 година, фудбалерот е во превентивен притвор, а условниот отпуст во неколку наврати му беше одбиен поради големиот ризик од бегство бидејќи Бразил нема договор за екстрадиција.

Пред судот сведочеа и жртвата, нејзин роднина, пријатели, портирот на ноќниот клуб и двајца келнери. Гласот на жртвата бил изменет за да се спречи нејзиното идентификување, а на крајот Алвес бил прогласен за виновен.

Обвинителството побара максимална казна од 12 години, а освен тоа одбраната како олеснително го наведе фактот дека Бразилецот бил пијан.

Алвеш доби забрана да се приближува и да комуницира со жртвата во следните 9 години и 6 месеци, а ќе биде под дополнителен надзор во следните пет години.

По оваа судска одлука, одбраната на бразилскиот фудбалер сепак може да се жали до Високиот суд на Каталонија, а после тоа, дури и ако пресудата остане неповолна за Врховниот суд, тие веќе го најавија тој чекор.

Алвес е меѓу најуспешните фудбалери во историјата и некогаш беше проценет на околу 47 милиони фунти, но сега се наведува дека е во финансиска пропаст.

40-годишникот негира дека сторил нешто лошо во врска со инцидентот во ноќниот клуб и одлуката за неговата пресуда за вина може да се обжали.

Случајот Алвес беше првото сексуално злосторство од висок профил откако Шпанија го преуреди своето законодавство во 2022 година за да стане согласноста - или немањето согласност – централна за дефинирање на сексуалниот криминал.

Тој стапи на сила како одговор на протестите по случајот со групно силување за време на фестивалот Сан Фермин во Памплона во 2016 година.

реклама

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Фудбал

Џеко на 38 години истрча од гол на гол за девет секунди

Read more

Како беше на скопското дерби Работнички - Вардар?

Read more

Проклетството на Кејн ја уништи трофејната низа на рекордерот Коман

Read more

Откриено зошто колабираше Ндика, немал срцев удар

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Џеко на 38 години истрча од гол на гол за девет секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Како беше на скопското дерби Работнички - Вардар?

Читај повеќе

Проклетството на Кејн ја уништи трофејната низа на рекордерот Коман

Читај повеќе
  • play_arrow

Литванец го собори најстариот машки светски рекорд

Читај повеќе

Откриено зошто колабираше Ндика, немал срцев удар

Читај повеќе

Сега почнува спектаклот: Познати се сите плеј-ин парови и учесници во плеј-офот

Читај повеќе

Спектакл во Тексас, Вињалес влезе во историјата на кралската класа

Читај повеќе
  • filter

Неверојатни сцени на прославата во Леверкузен: Навивачите не издржаа и влетаа пред 90-та

Читај повеќе
  • play_arrow

Хет-трик на телохранителот на Меси – запре 3 навивачи на еден натпревар

Читај повеќе