Како заштитната маска да биде уште побезбедна?

Во ова видео ќе погледнете интересен трик со кој заштитната маска може да ја направите уште побезбедна.

Стоматологот Оливија Квид на TikTok сподели видео во кое покажува на кој начин најдобро да ја наместите заштитната маска за поефикасно да се заштитите од коронавирусот. Видеото стана вирално на интернет.

Со оглед на тоа што носењето маски стана задолжителна мерка која изгледа уште долго време ќе биде на сила, хируршките маски не се баш совршени. Поради тоа оваа докторка сподели трик како да ја ставите маската подобро да ве заштити.

Таа објаснува дека маската остава простор од страна на лицето со што страничниот дел е изложен на надворешни влијанија. Најважно е да го врзете тој дел од маската за да не влегува воздух.

„Во недостиг на N95 ова може да биде добра алтернатива“, вели таа.

реклама

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Голема експлозија и во Русија

Read more

Видра скокна на брод бегајќи од орка кит

Read more

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Read more

Здравје

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Read more

Што се случува во телото кога јадете брза храна?

Read more

Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Read more

Објавен првиот Водич за справување со невролошки заболувања во услови на COVID-19

Read more

Магазин

  • play_arrow

Најскапата маска против COVID-19 е од злато и дијаманти

Читај повеќе

Колку калории се трошат за време на сексот?

Читај повеќе

Арнолд Шварценегер стана дедо

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајк Тајсон три рунди се бореше со ајкули и победи со „нокаут“

Читај повеќе

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Читај повеќе

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Читај повеќе
  • play_arrow

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Читај повеќе
  • play_arrow

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Читај повеќе
  • filter

Највисокиот монтажен облакодер во светот се гради во Сингапур

Читај повеќе