Каменот од блиску доаѓа: Вработени во Facebook помагале да се хакираат профили

По неодобреното користење на алатката за враќање на пристапот до профили, компанијата Meta отпушти или дисциплинираше повеќе од 20 вработени.

Вработените во Meta веќе извесно време имаат пристап до внатрешниот систем за враќање на кориснички профили. Употребата на оваа алатка драстично се зголеми во последните неколку години, овозможувајќи пристап за сè повеќе луѓе. Сепак, Марк Закерберг и неговата компанија се чини дека ја прекинуваат практиката, наводно поради злоупотреби во рамките на услугите за корисници на Facebook.

Како што пренесува Wall Street Journal, анонимни извори тврдат дека компанијата Meta отпуштила или дисциплинирала над 20 вработени за неправилно преземање кориснички профили минатата година. Во некои случаи, хакери поткупувале луѓе за да добијат пристап до туѓи профили.

Кога повеќето луѓе помислуваат на кражба на профил, веројатно замислуваат хакери кои користат тактики како фишинг, малвер и социјален инженеринг. Меѓутоа, во овој пример можеме да видиме дека методите може да вклучуваат поткуп на вработени за да украдат конкретни профили.

Некои инциденти вклучуваа помагање на пријатели и членови на семејството да ги вратат нивните профили на Facebook и Instagram, откако службата за помош на корисници не беше достапна преку официјалните канали. Сепак, имаше и помалку „другарски“ инциденти во кои поранешни вработени задржаа директен или индиректен пристап до оваа алатка, која ја користеа за пристап до корисничките профили.

Во еден пример, работник, кој беше отпуштен од Meta во 2021 година, им помагал на други да ги преземат профилите на Instagram откако тој ја напуштил компанијата. Поранешниот вработен тврдеше дека само им помагал на околу 20 пријатели и членови на семејството да го вратат пристапот до заклучените профили, по што Meta го блокираше од своите платформи и го тужеше за кршење на федералниот Закон за компјутерска измама и злоупотреба.

Посредниците заработувале и така што, благодарение на нивните врски со луѓе во компанијата, договарале преземање или вфраќање на профилите, што е спротивно на правилата за користење. Една манекенка, наводно, му платила на посредник 7.000 долари за да го врати пристапот до нејзиниот Instagram профил со 650.000 следбеници.

Во сржта на проблемот е алатката Online Operations, внатрешно позната како Oops. Оваа алатка требаше да се користи во екстремни случаи и не е наменета за обични корисници. Meta планираше да ја користи Oops само за да им помогне на познати личности, деловни партнери или пријатели и членови на семејствата на вработени. Употребата Oops значително порасна со растот на работната сила - помеѓу 2017 и 2020 година, бројот на Oops барања се зголеми повеќе од двојно, од 22.000 на 50.270.

Тагови
реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Вести

Свиркачи: ЦИА има заловено најмалку 9 НЛО-а, некои неоштетени

Read more

Топ 4 најсмртоносни растенија во светот

Read more

„Пензионирањето“ на Меѓународната вселенска станица ќе чини милијарда долари

Read more

10 занимливости за Наполеон што веројатно не ги знаете

Read more
 

Гик

Свиркачи: ЦИА има заловено најмалку 9 НЛО-а, некои неоштетени

Читај повеќе

Топ 4 најсмртоносни растенија во светот

Читај повеќе

„Пензионирањето“ на Меѓународната вселенска станица ќе чини милијарда долари

Читај повеќе

Google в петок ги брише сите стари кориснички сметки

Читај повеќе

10 занимливости за Наполеон што веројатно не ги знаете

Читај повеќе

Метеж во орбитата на Земјата - на повидок сообраќајни правила и во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Кина гради подводен дата центар со моќност од шест милиони компјутери

Читај повеќе

Не биле дивјаци, туку како нас: 5 откритија што го објаснуваат животот на неандерталците

Читај повеќе

Новогодишна понуда на Телеком за вистинско поврзување

Читај повеќе