Капело: Мурињо не може сам, Рома ќе мора да донесе играчи

Легендарниот италијански стратег Фабио Капело го поздрави доаѓањето на Жозе Мурињо во Рома, но и ѝ порача на управата на клубот дека ќе мора значително да го подобри играчкиот кадар.

Рома од лето ќе има одличен тренер на својата клупа, но за тимот да биде конкурентен како во Италија, така и во Европа, ќе мора драстично да го промени и составот.

Така смета и човекот кој на Рома ѝ го донесе скудетото во 2001 година, како и Суперкупот во 2002, Фабио Капело.

„Не е доволно само да се донесе одличен тренер за веднаш да очекувате резултати. Потребни ви се и добри играчи. Мурињо е навистина ценет и искусен тренер, и што е навистина важно, добро го познава фудбалот во Италија. Така да уште на стартот има олеснителна околност“, рече Капело говорејќи за La Presse.

Никој не очекуваше Мурињо толку брзо да најде нов клуб, а уште помалку тоа да биде Рома. Допрва ќе почнат разните шпекулации за тоа кои играчи ќе ја засилат Рома

„Рома е тежок предизвик, но тој си го знае занаетот. На навивачите на Рома им посакувам Мурињо да биде успешен како што претходно беше во Интер“, дополни тој.

Рома сезонава потфрли, дефинитивно отпадна од борбата за местата кои водат во Лигата на шампионите, а трите порази и ремито на последните четири натпревари направија да стравува и за 7. место кое води во Европа конференциската лига.

На играчкиот кадар дефинитивно ќе му биде потребен голем ремонт, Мурињо секако ќе сака да донесе неколку засилувања, но прашање е колку управата финансиски ќе му излезе во пресрет.

реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Фудбал

Колку ќе заработи Интер од освојувањето на Скудетото?

Read more

Челси и Сити заинтересирани за Левандовски

Read more

Солскјер: Имаме еден од најдобрите голмани во светот

Read more

Виљареал спречи англиско финале во Лига Европа

Read more
 

Спорт

Колку ќе заработи Интер од освојувањето на Скудетото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Богдановиќ незапирлив за Денвер

Читај повеќе
  • play_arrow

Надал и Осака прогласени за спортисти на годината

Читај повеќе

Челси и Сити заинтересирани за Левандовски

Читај повеќе
  • play_arrow

Вестбрук е на еден трипл-дабл од рекордот во НБА

Читај повеќе

Солскјер: Имаме еден од најдобрите голмани во светот

Читај повеќе

Марковски уште три години на клупата на Металург, останува и Хорват

Читај повеќе
  • play_arrow

Виљареал спречи англиско финале во Лига Европа

Читај повеќе

Мејведер ја исфрли свршеницата за да може да тренира

Читај повеќе