НБА 2023/2024

Кари со тројка од 9 метри му пресуди на Феникс

Стеф Кари во пресрет на Ол-стар натпреварот игра во неверојатна форма. Најдобриот шутер во историјата на НБА лигата на последните два натпревара постигна вкупно 20 тројки (11 против Индијана, 9 изминатава ноќ против Феникс).

Голден Стејт Вориорс славеа драматична победа над Феникс Санс од 113:112. Тројка за победа постигна Кари на 0,7 секунди до крајот.

URL

Кари натпреварот го заврши со 30 поени, 9 скока и 6 асистенции. Ова е четврти негов натпревар во низа на кој постигнува најмалку 30 поени.

Во редовите на Феникс најефикасен беше Девин Букер со 32 поена, а Кевин Дурент уфрли 24.

За Вориорс ова е 25-та победа сезонава, а Санс го претрпеа 22. пораз.

Remote video URL

Лука Дончиќ со 32 поена, 8 скока и 9 асистенции го предводеше Далас Маверикс до убедлива победа од 146:111 над Оклахома Сити Тандер.

Словенецот имаше поддршка во Кајри Ирвинг со 26 поени, 6 скока и 8 асистенции и Дениел Гафорд со 19 поени и 9 скока.

Кај гостите најефикасен беше Канаѓанецот Шеј Гилдс-Александер со 25 поени.

Remote video URL

Резултати:

Далас Маверикс - Оклахома Сити Тандер 146:111
Лос Анџелес Клиперс - Детроит Пистонс 112:106
Бруклин Нетс - Сан Антонио Спарс 123:103
Шарлот Хорнетс - Мемфис Гризлис 115:106
Орландо Меџик - Чикаго Булс 114:108 прод.
Вашингтон Визардс - Филаделфија 76ерс 113:119
Атланта Хокс - Хјустон Рокитс 122:113
Њујорк Никс - Индијана Пејсерс 111:125
Торонто Репторс - Кливленд Кавалирс 95:119
Голден Стејт Вориорс - Феникс Санс 113:112
Портланд Треил Блејзерс - Њу Орлеанс Пеликанс 84:93

Табела:

Тагови
реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Read more

Кошарка

Бостон славеше над Њујорк, Минесота продолжи со врвната игра

Read more

Едвардс: 100% сум подобар играч од Дончиќ и Шej

Read more

Масовна тепачка ја одбележа ноќта во НБА: Давење, 4 исклучувања и лудило на трибините

Read more

Трипл-дабл за историја на Јокиќ, Дончиќ со 41 поен во победата над Феникс

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Ван Дајк во 118-та му го донесе Лига куп пехарот на Ливерпул против Челси

Читај повеќе

Вардар излезе од опасната зона, нов пораз на Работнички, кикс на Шкендија

Читај повеќе

Осудениот Дани Алвес за три месеци може да биде слободен човек

Читај повеќе

Фудбалер на Бордо падна во кома - страшна сцена уште во првата минута

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон славеше над Њујорк, Минесота продолжи со врвната игра

Читај повеќе

Едвардс: 100% сум подобар играч од Дончиќ и Шej

Читај повеќе

Јовиќ: Против Вардар немавме дисциплина, ќе биде подобро на дуелот со Бутел

Читај повеќе

Синот на латвиската премиерка потпиша за хрватски Динамо

Читај повеќе
  • play_arrow

Масовна тепачка ја одбележа ноќта во НБА: Давење, 4 исклучувања и лудило на трибините

Читај повеќе