Хабиб: Нема да паднам без испукан куршум

УФЦ се врати по многу шпекулации и преговарања, на големо задоволство на фановите. Во саботата се одржа првата борба по прекинот поради пандемијата, меѓу Тони Фергусон и Џастин Гејџи.

Хабиб Нурмагомедов му испрати порака на Фергусон откако Американецот беше поразен од Гејџи на настанот УФЦ 249.

Откако борбата со Дагестанецот по петти пат беше одложена – овојпат поради пандемијата – Фергусон реши да влезе во октагонот против Гејџи, но беше поразен. Гејџи беше подобар противник во сите пет рунди, а борбата беше решена со технички нокаут во петтата рунда.

По мечот, Хабиб му упати утешни зборови на Фергусон, кој сега ќе мора да го гледа соочувањето на дагестанскиот ММА борач со Гејџи за појасот во лесна категорија.

„Што и да се случи, тоа останува во минатото. Главата горе, Тони. Се надевам дека ти и твоето семејство сте добро. Кога син ти ќе порасне, ќе се гордее со тебе“, му напиша Нурмагомедов преку Twitter.

Гејџи, пак, одвај чека да се пресмета со Дагестанецот. По победата против Фергусон доби привремен појас кој веднаш го тргна и порача дека го сака „оној вистинскиот“ што го има Хабиб.

Дагестанецот, кој не настапува бидејќи не смее да излезе од земјата поради мерките за заштита од пандемијата со COVID-19, прво на Twitter на тоа одговори со „Без коментар“, но не издржа и се огласи подоцна на Instagram:

„Во овој спорт, а особено во оваа категорија, секогаш ќе има млади лавови кои ќе ви дишат во врат. Ако се опуштите, ќе изгубите. Едни заминуваат, други доаѓаат и тоа не е никакво изненадување. Но, јас нема да паднам без испукан куршум. Ќе се бориме.“

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Повторно раст на новозаболени од COVID-19, да се почитуваат препораките

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Останати спортови

Кечерот Шад Гаспард пронајден мртов на плажа во Калифорнија

Read more

Рускиот шамарџија успа противник

Read more

Хабиб: Татко ми има компликации со срцето предизвикани од коронавирусот

Read more

Ист спортист со ист тренер и дома без туширање по тренинг

Read more

Спорт

  • play_arrow

Њукасл и Вулверхемптон се заинтересирани за Игуаин

Читај повеќе

Натпреварот Ливерпул-Атлетико Мадрид во ЛШ поврзан со 41 смртен случај од COVID-19

Читај повеќе

Тенисерот Басилашвили уапсен за семејно насилство

Читај повеќе
  • play_arrow

Отворена истрага за натпреварот Јувентус - Интер по коментарите на Клаудио Лотито

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 преземања на фудбалски клубови што завршија неславно

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Левандовски е незапирлив

Читај повеќе
  • filter

23 мај 1972, роден е Ф1 возачот Рубенс Барикело

Читај повеќе

Официјално: Ла Лига се враќа на 8 јуни

Читај повеќе

Румениге: Не ја активиравме клаузулата на Кутињо

Читај повеќе