Хеликоптерот на НАСА се подготвува за првиот лет на Марс

Роверот Perseverance, најнапредното роботско возило досега испратено на Марс, со себе го поведе и првото автономно летало, малиот хеликоптер Ingenuity.

Ако сè оди според планот на НАСА, Ingenuity ќе стане првото летало кое се вивнало во воздух на некоја друга планета, а со себе ќе носи и дел од авионот на браќата Рајт, кој за првпат полетал на нашата планета.

Викендов беа завршени подготовките за испуштање на хеликоптерот од роверот, Perseverance го приземји малото летало на одреденото место погодно за полетување и слетување и испрати фотографија на Земјата.

URL

Ingenuity сега треба да ги подготви своите системи и да прими инструкции за лет. Тоа ќе потрае околу една недела, па хеликоптерот нема да полета во следните неколку дена.

Предвидено е да биде самостоен и оперативен околу 30 дена од одвојувањето со роверот. Во тоа време би требало да изврши еден или повеќе тест летови. Првите од нив ќе се состојат од вертикално полетување, лебдење во траење меѓу 20 до 30 секунди и слетување. Ако сè мине во ред, ќе се обиде и со поамбициозни летови, на поголеми висини.

Целта на мисијата е да се истражи дали на Марс има услови за летање како што тоа го замислуваат од НАСА, а откако хеликоптерот ќе ги изврши тест летовите, роверот Perseverance ќе се врати на основните, научни задачи.

Remote video URL
Тагови
реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Жителите на Ново Маало во одбрана на проектот спроти „Холидеј Ин“

Read more

Вести

Дали ја откривме најдобрата Суперземја досега?

Read more

Што подготвуваат од Apple за овој април?

Read more

Падна одлука: Контаминираната вода од Фукушима сепак ќе заврши во океанот

Read more

Нура ал Матруши влезе во историјата како првата арапска астронаутка

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали ја откривме најдобрата Суперземја досега?

Читај повеќе

Што подготвуваат од Apple за овој април?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледаше првиот Apple компјутер пред 45 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

AlphaDog  - кинескиот одговор на роботското куче на Boston Dynamics

Читај повеќе
  • filter

Samsung летово ќе ги покаже новите смартфони на преклоп

Читај повеќе

Што да направите доколку мобилниот ви падне во вода?

Читај повеќе

Падна одлука: Контаминираната вода од Фукушима сепак ќе заврши во океанот

Читај повеќе

Нура ал Матруши влезе во историјата како првата арапска астронаутка

Читај повеќе

Популарни PlayStation франшизи доаѓаат на мобилни уреди

Читај повеќе