Кинеска ракета паѓа назад на Земјата, не се знае каде ќе заврши

Кајгана/МИА
/ 04.05.2021 / 16:29

Дел од огромна ракета што го лансираше првиот кинески модул за својата вселенска станица Tianhe паѓа назад на Земјата и може неконтролирано да влезе во нашата атмосфера и да заврши во непозната точка на Земјата.

Триесет метри високото јадро на ракетата Long March 5B го лансираше модулот на беспилотната „Небесна хармонија“ во ниската орбита на Земјата на 29 април од Венчанг во кинеската провинција Хаинан.

Некои експерти стравуваат дека може да слета во населено место.

„Ова не е добра вест“, рече Џонатан Мекдауел, астрофизичар од Астрофизичкиот центар на универзитетот Харвард, пренесува Guardian.

Јадрото денеска кружеше околу Земјата на секои 90 минути со брзина од околу 27.600 километри на час и надморска височина поголема од 300 километри. Американската војска го именуваше 2021-035B и неговиот пат може да се види на веб-страниците.

Од викендот падна за речиси 80 ​​километри надморска височина, а Space news објави дека аматерските набљудувања од земјата покажале дека паѓа и е надвор од контрола. Неговата брзина го прави невозможно да се предвиди каде ќе слета кога атмосферата на Земјата на крајот ќе го повлече, иако Мекдауел рече дека најверојатен исход е да падне во море, бидејќи океанот покрива околу 71 процент од планетата.

Но, Мекдауел вели дека некои делови од ракетата ќе преживеат при повторно влегување и дека тоа ќе биде „еквивалентно на мала авионска несреќа распространета на 160 километри“.

Тагови
реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Вести

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Read more

Boeing 737 Max повторно под лупа поради нови проблеми

Read more

Адвокати во САД го повикаа Facebook да се откаже од детскиот Instagram

Read more

Илон Маск ќе лансира сателит платен во доџкоини

Read more
 

Гик

Некои вируси имаат различна ДНК која содржи вонземски дел

Читај повеќе

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Читај повеќе

Рак на дојка може да се лечи без хемотерапија, тврдат шпански научници

Читај повеќе

Пловечка соларна платформа отпорна на урагани станува нов извор на обновлива енергија

Читај повеќе

Boeing 737 Max повторно под лупа поради нови проблеми

Читај повеќе
  • play_arrow

Како САД ја победија Русија во трката за вселената?

Читај повеќе

Facebook воведува ново правило за споделување вести

Читај повеќе

Apple работи на сопствена конзола за видеоигри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чао Бену: Леталото Osiris-Rex се враќа на Земјата со примероци од астероидот

Читај повеќе