Кои се четирите најскапи часовници во светот?

Часовникот отсекогаш бил симбол на луксуз и престиж, а за некои претставува вредна инвестиција. Во оваа ексклузивна колекција ви претставуваме 4 од најскапите и највредните часовници во светот, избрани од реномираниот дигитален луксузен магазин, luxe.digital.

Секој часовник претставен тука е ремек-дело на дизајн и инженерство, создаден од најквалитетни материјали и опремен со исклучителна функционалност. Дали сте подготвени да се восхитувате на овој вистински накит во правењето часовници? Ајде заедно да ги откриеме деталите за овие 4 неверојатни часовници.

Breguet Grande Complication Marie Antoinette

Цена: 30 милиони долари

Марија Антоанета ги сакала часовниците Breguet и купила неколку, вклучително и вечен календарски часовник со уред за автоматско намотување. Во 1783 година, еден мистериозен обожавател му наредил на Breguet да го создаде најспектакуларниот часовник дотогаш, за кој биле потребни 34 години да се заврши и го добил името Marie Antoinette. И покрај смртта на кралицата, овој комплексен часовник станал легендарно ремек-дело во светот на часовничарството и колекционерите. Во 2004 година, Николас Г. Хајек го предизвика Breguet да го репродуцира часовникот, што доведе до четиригодишно истражување и реконструкција за да се создаде точна реплика на оригиналот. Новиот Marie Antoinette е вечен календарски часовник со целосен вечен календар, повторувач на минути и разни други карактеристики, со 823 фино завршени компоненти, сите сместени во луксузно куќиште направено од даб од Версај.

Patek Philippe Grandmaster Chime Ref. 6300A

Цена: 31 милион долари

Grandmaster Chime Ref. 6300A-010 беше лансиран во 2014 година за да ја одбележи 175-годишнината на компанијата и беше продаден преку Only Watch 2019. Се издвојува како прва и единствена верзија на овој часовник произведен од нерѓосувачки челик. Бројчаникот е опалин златен и абонос црн, додека нараквицата е со квадратна скала, рачно шиена, сјајна црна кожа од алигатор. Преклопен затворач. Се одликува со натписот „The Only One“ на подбирачот за време на алармот во 12 часот, што е дополнително обележје на неговата ексклузивност.

Graff Diamonds The Fascination

Цена: 40 милиони долари

Часовникот Fascination содржи 152,96 карати од најдобрите бели дијаманти. Заменливиот D Flawless дијамант од 38,13 карати во облик на круша може да се носи како нараквица или да се вметне во стебло направено по нарачка и да се носи како прстен. Часовникот беше претставен на Baselworld 2015, саемот за луксуз во Базел, како „највредниот трансформабилен часовник во светот“. Всушност може да се носи и како нараквица или прстен: тоа е можно благодарение на софистицираните механизми што овозможуваат промена на дизајнот. Централниот камен е чист дијамант од 38,13 карати исечен како круша (D Flawless).

Graff Diamonds Hallucination

Цена: 55 милиони долари

Часовникот Hallucination вреден 55 милиони долари содржи мноштво ретки обоени дијаманти: преку 110 карати дијаманти. Нараквицата е изработена од платина, целосно покриена со жолти, портокалови, бели, сини и розови дијаманти, додека бројчаникот е украсен со розови дијаманти. Часовникот беше претставен на Baselworld 2014, саемот за луксуз во Базел.

Тагови
реклама

Во Германија запленет кокаин вреден една милијарда евра

Read more

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Стил

Внимателно избирајте облека со детали: 5 дезени што прават да изгледате постаро

Read more

Сензационално издание на шведската убавица Елса во Кан

Read more

Наоми Кембел во Кан блесна во фустан што првпат го носеше во 1996 година

Read more

Мет Гала 2024: Кој ја погоди, а кој ја промаши темата?

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе