Кои се топ 10 најпосетувани градови во светот?

Рим? Москва? Каиро? Рио? Барселона? Не, листата на најпосетени градови ширум светот од страна на туристите ќе изненади.

Изненадувачки, најпосетуван град со 21,5 милиони туристи на годишно ниво е главниот град на Тајланд, Бангкок.

 1. Бангкок (Тајланд) 21,5 милиони
 2. Лондон (Обединето Кралство) 19,9 милиони
 3. Париз (Франција) 18 милиони
 4. Дубаи (ОАЕ) 15,3 милиони
 5. Њујорк (САД) 12,8 милиони
 6. Сингапур (Сингапур) 12,1 милиони
 7. Куала Лумпур (Малезија) 12 милиони
 8. Истанбул (Турција) 12 милиони
 9. Токио (Јапонија) 11,7 милиони
 10. Сеул (Јужна Кореја) 10.2 милиони

Изненадувачки, меѓу првите 10 ги нема еден Рим, Рио, Браселона, Каиро, Москва, Лас Вегас, Сиднеј, градови кои привлекуваат милиони туристи.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Живот

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Read more

Кои хороскопски знаци важат за уредни, а кои уживаат во хаос?

Read more

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Read more

На денешен ден, пред 75 години, жените во Југославија се стекнаа со право на глас

Read more

Магазин

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Читај повеќе
 • play_arrow

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Читај повеќе

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Читај повеќе

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Читај повеќе
 • filter

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Читај повеќе
 • play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Читај повеќе
 • play_arrow

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Читај повеќе