Колкава моќ има „големата четворка“ - Amazon, Apple, Google и Facebook?

Првите луѓе на најголемите технолошки компании Facebook, Apple, Аmazon и Google вчера беа на сослушување пред американските конгресмени, кои ќе се обидат да ја утврдат нивната пазарна моќ.

Четворицата водечки менаџери на овие гиганти одговараа на прашањата на конгресмените преку видеоврска за нивниот бизнис, монопол и нелојална конкуренција.

Така, основачот на Facebook, Марк Закерберг, се очекуваше да даде одговор за тоа дека со преземањето на Instagram и WhatsApp, неговиот Facebook стана предоминантен во областа на социјалните мрежи.

Шефот на Apple, Тим Кук, ќе мора да разјасни зошто Apple мора да добива од 15 до 30 отсто од секоја продажба на нови апликации за мобилните телефони iPhone, главниот оперативен директор на Google, Сундар Пичаи, да го објасни монополот на неговата компанија во областа на интернет-пребарувањата, а сопственикот на Аmazon, Џеф Безос ќе говори за подрачјето на интернет продажбата.

Американските технолошки компании Amazon, Apple, Google и Facebook се нарекуваат и „големата четворка“ – заедно вредат 4 илјади милијарди долари.

Секоја од овие компании држи огромен процент од пазарот, секоја во своето поле, но политичарите се прашуваат дали е тоа премногу, или поточно – колкава е нивната моќ?

Remote video URL
Тагови
реклама

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Read more

Вести

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Read more

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Read more

Twitter сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Read more

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Read more

Гик

Женева ќе стане урбана лабораторија за еколошката транзиција

Читај повеќе

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Читај повеќе
  • play_arrow

Проверете си го знаењето: Ова се седумте најчести научни урбани митови

Читај повеќе
  • play_arrow

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Читај повеќе

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Читај повеќе

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Читај повеќе

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Читај повеќе
  • filter

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Читај повеќе
  • play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Читај повеќе