Колку време би преживеале на секоја од планетите во нашиот Сончев Систем?

Планетата Земја е сѐ што имаме. Иако човештвото прави напори за истражување на вселената и испитува дали е можно да има живот на другите планети во нашиот Сончев Систем, засега животот каков што го знаеме е можен само на Земјата.

Можеби Елон Маск сонува дека наскоро сите ќе живееме на Марс, но ние како биолошки суштества, во оваа форма, не сме создадени да живееме на друго место освен на Земјата.

Какви ви се „шансите“ за преживување на другите планети, прочитајте подолу.

Меркур

На страната свртена кон Сонцето е екстремно жешко (427°C кога е најжешко). На спротивната страна е смрзнувачка од -179°C кога е најладно. Некаде на средина можеби ќе преживеете онолку долго колку што можете да го задржите здивот.

Време на преживување: Околу 2 минути

Венера

На температура од 482 степени Целзиусови, знаете дека нема да биде баш најпријатно. На Венера има речиси иста гравитација како на Земјата, па би можеле да „прошетате“, додека не испарите.

Време на преживување: Помалку од 1 секунда

Земја

Благодарение на прекрасниот кислород во нашата атмосфера, на храната и водата и сѐ друго што ја прави оваа планета погодна за живеење за човекот, може да добиете добри 80 години, во просек. Може да живеете и подолго, ако сте родени и живеете во „сина зона“, едно од неколкуте места на планетата Земја каде луѓето имаат подолг животен век од останатата популација.

Време на преживување: Околу 80 години

Марс

На Марс е многу ладно, но воздухот е многу редок, па нема да го почувствувате интензитетот на студот како на Земјата при иста температура. Со многу, многу, многу топла облека можеби и би можеле да прошетате на површината на Марс, додека можете да го држите здивот.

Време на преживување: Околу 2 минути

Јупитер

Имајќи предвид дека е гасовита планета, „животот“ на Јупитер би бил исклучително непријатен. На оваа џиновска планета ќе си умрете од притисок, буквално.

Време на преживување: Помалку од 1 секунда

Сатурн, Уран и Нептун

Прочитајте погоре. Исто како во случајот со Јупитер, потребна е помалку од една секунда да ве „здроби“ притисокот на гасовитите џинови. Не, нема да најдете спас ни на некој од прстените на Сатурн.

Време на преживување: Помалку од 1 секунда

реклама

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Хороскопски знаци кои немаат среќа со парите

Read more

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со COVID-19

Read more

Руски експерти направија лек за COVID-19

Read more

Наука

Истражување: Можно е мутираниот COVID-19 полесно да се пренесува помеѓу луѓето

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Во Кина откриен нов вирус со потенцијал за пандемија

Read more

Французите идентификуваа нов вирус

Read more

Гик

Истражување: Можно е мутираниот COVID-19 полесно да се пренесува помеѓу луѓето

Читај повеќе

Бил Гејтс: Facebook е виновен за брзото ширење на коронавирусот

Читај повеќе

Јапонците направија паметна маска за лице

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа новиот Galaxy Note 20 Ultra?

Читај повеќе
  • filter

Објавени првите фотографии за Galaxy Z Flip 5G

Читај повеќе

Јапонија развива уред за комуникација меѓу луѓето и животните

Читај повеќе

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Читај повеќе

OnePlus ќе претстави серија со евтини смартфони под брендот Nord

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тажна глетка: 103 тони ѓубре извлечени од океанот во една експедиција

Читај повеќе