Конечно скокна продажбата на телефони

Пазарот на паметни телефони полека закрепнува по повеќе од две години пад и стагнација.

Глобалната продажба на паметни телефони се зголеми за 5 отсто на годишно ниво во октомври, за прв пат во 27 месеци, објави агенцијата за истражување на пазарот Counterpoint со седиште во Хонгконг.

„Лидери на растот се пазарите во развој на Блискиот Исток и Африка, а растот беше поддржан и од враќањето на Huawei во Кина и почетокот на сезоната на годишни одмори во Индија“, се вели во соопштението, пренесено од CNBC.

Apple iPhone 15 се појави на пазарот на крајот на септември, а првите ефекти од продажбата се почувствуваа во октомври.

Поразвиените пазари, каде што има заситеност во продажбата на паметни телефони, бележат побавно закрепнување, додаваат од Counterpoint.

Врз основа на овие резултати, агенцијата очекува глобалниот пазар на паметни телефони да расте од година во година во четвртиот квартал од 2023 година и постепено да закрепнува во текот на следните квартали.

реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Мобилни

5 митови за телефоните во кои треба да престанете да верувате

Read more

Додека некои се откажуваат, Huawei и Samsung не попуштаат: Прават мобилен со двојно преклопување

Read more

Кој е најпродаваниот Android телефон во 2023 година?

Read more

Неодоливо изненадување: Xiaomi паметна камера C300

Read more
 

Гик

Нема вештачката интелигенција да ви ја земе работата, туку луѓето кои ја користат

Читај повеќе

Додека Европејците учат англиски, цел Балкан учи германски на Duolingo

Читај повеќе

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Читај повеќе

Пронајдена најголемата змија во светот

Читај повеќе

Веднаш избришете ги: Апликации што крадат банкарски податоци и „чистат“ сметки

Читај повеќе

Првиот човек со мозочен имплант контролира маус со своите мисли

Читај повеќе

Кога старите Египќани почнале да ги мумифицираат мртовците?

Читај повеќе

Кинескиот конкурент на Boeing и Airbus го имаше своето меѓународно деби

Читај повеќе

Зошто надуваните луѓе се толку многу гладни?

Читај повеќе