УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

Конте: Ова не може да се споредува со киксот лани против Славија

Интер не успеа со победа да ја почне новата сезона во Лигата на шампионите и слично како лани, почна со кикс на домашен терен.

Минатата сезона во најквалитетното клупско натпреварување Антонио Конте ја почна со бламажа дома. Играше против прашка Славија која дојде до 1:1 во Милано. Исто како и синоќа, Интер се спасуваше од порази, вчера со гол во 90-та, а лани со гол во судиското надполнување.

„Не верувам дека може да се споредува овој натпревар со она што се случи лани против Славија кога не успеавме да одиграме добро. Напротив, сега игравме добро против солидна екипа. Го предизвикавме противникот на фудбал, а не ми текнува Самир да имаше некоја интервенција. Создадовме многу шанси. Не можам да им го променам фудбалското размислување на играчите, но дефинитивно можеме да се подобриме и да научиме од грешките“, рече стратегот на „Нераѕурите“.

На само 4 часа до почетокот на синоќешниот натпревар Конте доби шокантна вест: латералниот бек Ашраф Хакими е позитивен на коронавирусот и не смее да игра.

„Не беше едноставно да се прими веста дека Хакими не смее да игра. Сѐ до утрината тренираше со нас и беше во план да игра. Веќе имавме подготвено тактика со него во тимот“, се жали Конте.

Проблем плус беше и тенката клупа. Конте имаше единаесетмина на клупата за резерви, но повеќето од нив беа резервисти и младинци. Роберто Гаљардини, Ашли Јанг и Милан Шкринијар се исто така позитивни на COVID-19.

„Нажалост немавме многу опции на клупата. Бастони имаше само два тренинга со тимот, додека Брозовиќ имаше проблем со мускулот. Потоа, Сенси се повреди, а Наинголан само еднаш тренираше. Згора на сѐ моравме Санчес да го замениме на полувреме поради проблем со адукторот. Ќе ја следиме неговата состојба“.

Неизбежно е прашањето за Кристијан Ериксен кој повторно доби шанса од првата минута, но беше заменет во 79-тата. Летоска беше во немилост кај Конте, ретко играше од почеток и покрај очекувањата на навивачите.

„Како и целиот тим и Ериксен одигра добро, покажа голема посветеност и труд. Побарав од него да биде порешителен со топката. Како и неговите соиграчи, она што го одигра беше позитивно“, рече Конте.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Лични податоци на 500 милиони корисници на LinkedIn завршија на dark web

Read more

Фудбал

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Read more

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Read more

Куман за дербито со Реал: Потребен ни е најдобриот Меси и најдобрата Барса

Read more

Леваци vs. деснаци во фудбалот: Кои се подобри?

Read more
 

Спорт

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Читај повеќе

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Читај повеќе

Куман за дербито со Реал: Потребен ни е најдобриот Меси и најдобрата Барса

Читај повеќе

Тејтум стана најмладиот играч на Бостон кој постигнал над 50 поени на еден натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Леваци vs. деснаци во фудбалот: Кои се подобри?

Читај повеќе

Падна одлука: ЕУРО ќе се игра пред навивачи

Читај повеќе

Пеце Суперхикс: Никој не е избришан од химната за ЕУРО

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е нудистот што трчаше на теренот во Гранада?

Читај повеќе

Ѕаниоло доби лоши вести: Мора да го пропушти ЕУРО

Читај повеќе