Коронавирусот може да преживее на кожата до девет часа

Коронавирусот е активен на човечка кожа и до девет часа, петпати подолго од вирусот на грип, утврдија јапонски научници, а нивното откритие повторно укажува на потреба за често миење раце, со цел што е можно поефикасна борба против пандемијата со COVID-19.

За споредба, патогенот што предизвикува грип на кожата преживува помалку од два часа, покажува студија објавена во октомври во списанието Clinical Infectious Diseases.

„Деветчасовното преживување на SARS-CoV-2 на човечка кожа може да го зголеми ризикот од негово пренесување преку контакт во споредба со вирусот на инфлуенца А, а тоа ќе се забрза ширењето на пандемијата“, предупредуваат јапонските научници.

Во нивната студија, тие тестирале примероци на кожа земени за време на постапката за обдукција приближно еден ден по смртта на пациентот.

И коронавирусот и вирусот на грип се деактивираат во рок од 15 секунди со употреба на етанол кој се наоѓа во средствата за дезинфекција на рацете.

„Подолгото преживување на SARS-CoV-2 на кожата го зголемува ризикот од пренесување контакт, но редовната хигиена на рацете може да го намали тој ризик“, се вели во студијата.

Студијата ги охрабрува препораките на Светската здравствена организација (СЗО) за редовно и темелно миење на рацете за да се ограничи преносот на вирусот.

Од избувнувањето на пандемијата во Кина на крајот од минатата година до денес, во светот се регистрирани најмалку 1.105.691 смртен случај како резултат на COVID-19 и скоро 39,4 милиони случаи на инфекција.

реклама

Здравје

Храна која го чува вашиот имунитет во зима

Read more

Тестирање треба да се направи два, три дена по појавата на првите симптоми

Read more

Проф. д-р Докиќ: Има две групи на пациенти со COVID-19

Read more

За температура од 37,2°C не земајте „парацетамол“

Read more

Магазин

Најдобриот рецепт за топло чоколадо со рум и цимет

Читај повеќе

Паразитски самци: Дури и младите во Јапонија се незаинтересирани за секс

Читај повеќе

Пријави недозволено паркиран автомобил и заработи пари, предлог на Градот Њујорк

Читај повеќе

Како ќе препознаете дека си имате работа со одличен љубовник?

Читај повеќе
  • filter

Храна која го чува вашиот имунитет во зима

Читај повеќе

Роналдо сподели анегдота за Марадона и неговите два рачни часовника

Читај повеќе
  • play_arrow

Како омилените „Пријатели“ би ја опишале оваа ужасна 2020?

Читај повеќе
  • play_arrow

Уметниците низ светот создаваат дела инспирирани од Марадона

Читај повеќе

Лесно и вкусно: Похувани палачинки со шунка и кашкавал

Читај повеќе