Кривата кула во Болоња треба да се реновира бидејќи може да се урне

Градежните работи за да се спречи уривањето на Гарисенда, навалената средновековна кула во Болоња, Италија, ќе чини 20 милиони евра и ќе трае најмалку 10 години, изјави градоначалникот Матео Лепоре, пишува The Guardian.

Минатиот викенд градот претстави проект вреден 4,3 милиони евра за поддршка на кулата Гарисенда, една од двете градски кули високи 47 метри. Тоа е кула која со векови им давала инспирација на сликарите и поетите. Во минатото, кулата служела и како видиковец за време на воените конфликти.

Гарисенда е навалена за 4 степени, додека кривата кула во Пиза е навалена за 3,9 степени.

Тлото попуштило веднаш по изградбата на кулата

Како и попознатата кула во Пиза, таа се навалуваше со векови бидејќи земјата на која е изградена попушти веднаш по изградбата. Областа околу кулата во Болоња беше оградена минатиот месец поради зголемената загриженост дека може да се урне.

Гарисенда е една од двете кули кои доминираат на хоризонтот на Болоња.

Другата, кулата Асинели, е околу двојно повисока и исто така се навалува, иако не толку драматично, и обично е отворена за туристи.

Кулите биле изградени помеѓу 1109 и 1119 година, а висината на Гарисенда била намалена во 14 век бидејќи веќе почнала да се потпира. Кулата се споменува во „Божествената комедија“ на Данте, која била завршена во 1321 година.

Изградба на бариера за кулата

Гарисенда првпат беше затворена во октомври откако сензорите открија промени во навалувањето на кулата, а инспекциите открија влошени материјали што ја сочинуваат нејзината основа и дека кулата е преполна со пукнатини.

Советот започна, како што го нарекува, план за цивилна заштита за зачувување на кулата и рече дека работата што сега започнува „претставува првата фаза за да се направи кулата безбедна“. Се вели дека бариерата, покрај тоа што содржи остатоци, ќе ги заштити околните згради и луѓето во случај на уривање.

Се вели дека металната мрежа против карпите ќе биде инсталирана и околу кулата. Изградбата на бариерата ќе заврши на почетокот на следната година, додека кулата и плоштадот под неа се очекува да останат затворени неколку години додека се реновира.

Градот проценува дека само бариерата ќе чини 4,3 милиони евра и започна заедничка финансиска кампања за плаќање на реновирањето.

реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Архитектура

Поглед во вилата на Ѓоковиќ во Шпанија што ја купи за 10 милиони евра

Read more

Освежување без реновирање: Како да направите акцентен ѕид?

Read more

Хотел „Пропадната инвестиција“: Чинеше 700 милиони евра, а никој уште не преспал таму

Read more

Како зелените фасади може да ги заменат климатизерите?

Read more
 

Магазин

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Читај повеќе

Зошто често се будите уморни?

Читај повеќе

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Читај повеќе

Главната грешка на нежното родителство што ја прават многу родители

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали седите правилно кога работите на компјутер?

Читај повеќе

Колку долго треба да трае тренингот ако можете да вежбате само за време на викендите?

Читај повеќе

Брз рецепт за песто паста со 5 состојки

Читај повеќе

Јапонија е пример како треба да се однесуваме со дрвјата во градовите

Читај повеќе

Повеќе од милијарда луѓе се дебели, зголемена е и стапката на дебелина кај децата

Читај повеќе