НБА КУП 2023

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс го освоија првиот трофеј во НБА купот, откако во финалето на новото натпреварување ја совладаа Индијана Пејсерс со 123:109.

Ветераните Леброн Џејмс и Ентони Дејвис ги предводеа „Езерџиите“ до победата.

Ентони Дејвис блескаше со 41 поен, 20 скока и 5 асистенции, а на теренот мина 40 минути.

Џејмс оствари дабл-дабл учинок со 24 поени и 11 скока, а имаше и 4 загубени топки. Остин Ривс постигна 28, а Расел 13 поени.

За Пејсерс, Халибартон постигна 20 поени и 11 асистенции.

Remote video URL

Леброн Џејмс е прогласен за најкорисен играч на НБА купот. Тој ги водеше Лејкерси и на претходните два натпревара, постигна 30 поени против Њу Орлеанс Пеликанс и 31 поен против Феникс Санс.

URL

Леброн просечно бележеше 26,4 поени, 8 скока и 7 асистенции по меч во новото натпреварување.

URL
URL
URL
URL
URL
URL
URL

 

реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Кошарка

Моментот кога Вестбрук ја скрши раката

Read more

Денвер ја доби репризата на ланското финале со Мајами

Read more

Шестмина сигурни во Дрим-тимот за ЛОИ во Париз

Read more

Роденденски и историски трипл-дабл на Дончиќ

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Фудбалски „промашувања“ што се покажаа како голем успех

Читај повеќе

Моментот кога Вестбрук ја скрши раката

Читај повеќе

Не е лесно да си фудбалер во Шкотска

Читај повеќе

Заврши реновирањето на тревникот на Арената, Работнички прв ќе го сефтоса

Читај повеќе

Квинси Промес уапсен во Дубаи

Читај повеќе

Холанд за малку ќе завршел во Наполи, Рајола го премислил Де Лаурентис

Читај повеќе

По 4 години забранетата репрезентација на Баскија ќе одигра натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Ракометарките убедливо поразени од Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Денвер ја доби репризата на ланското финале со Мајами

Читај повеќе