Лилјана Пандева денеска ја промовира збирката раскази „Хранител(к)и“

Лилјана Пандева вечерва, 15 јуни, ја промовира збирката раскази „Хранител(к)и“ на настан во МКЦ – Скопје со почеток од 20 часот.

Промотор на книгата ќе биде Славчо Ковилоски, а модераторка Јулијана Величковска.

„Хранител(к)и“, во издание на ПНВ Публикации, содржи 18 раскази и е поддржана од Министерството за култура.

Преку дијалози и внатрешни монолози на главните актери, во продолжение раскажувачкото перо на Пандева ни доловува свет во којшто се судираат реалните можности и посакуваните исходи. Авторката ни изнесува повеќе вистини, меѓу кои дека кога се хранат „стомачињата“ се хранат и „душичките“ и дека „кујната, односно приготвувањето било и наука“ (во „Ден за готвење“); дека е потребно внимание за што било да се подготви или да израсне и да биде убаво („Двоколка“, „Печуркарката“); дека јадењето не се фрла („Кетеринг“); дека храната и љубовта одат заедно („Порција љубов“, „Носот на Тина“); дека храната и литературата можат да се споредуваат дури и со книжевните движења и периоди: „Само Кире оттогаш ги карактеризираше моите кулинарски достигнувања како барокни, романтични, класични, модернистички и постмодернистички“, но и дека „тајната на вкусното јадење не е во времето што го трошиш за да го приготвиш“, како и дека „мали незабележливи продукти во кујната ја прават кујната („Готвење“) итн, ќе рече Ковилоски за книгата.

Лилјана Пандева е родена на 3.07.1964. Таа е доктор по филолошки науки. Автор е на: „Новогодишни едночинки“, драмолети за деца во стих, „Љубов од А до Ш и обратно“, поетска збирка, „Капетаните“, поема, „Возовите на Луцерн“, роман (преведен на германски јазик), „Канцелариски колумни“, збирка раскази, „Класифицирано“, збирка раскази, „Заорани“, збирка раскази, „Луѓенца“, збирка раскази, „Од агендата на Калина Калин“, роман (преведен на германски јазик), две изданија, „Дневници на една љубов“, роман, „Доилката“, роман, (преведен на руски, на српски, а во печат е преводот на хрватски јазик), три изданија, „Два Божика“, роман, три изданија. Пандева е добитник на наградата „Стале Попов“ на ДПМ за романот „Доилката“, на наградата „Григор Прличев“ за поемата „Капетаните“, на неколку награди за краток расказ на „Нова Македонија“, како и на Холокаустот на Евреите во Скопје. Исто така, добитник е и на наградата „13 Ноември“ на Град Скопје. Лилјана Пандева е член на Претседателството на ДПМ, на Здружението на лектори по македонски јазик, на редакциите на ревијата за литература, култура и уметност „Стожер“, на списанието за литература и култура „Книжевни елементи“ и на списанието за деца „Супер Смешка“. Лилјана Пандева е и автор и на голем број научни трудови од областа на јазикот, македонистиката и книжевната критика.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Книги

7 совети од Ернест Хемингвеј како да бидете подобар писател

Read more

Почина Пол Остер, авторот на познатата The New York Trilogy

Read more

Граѓаните на ЕУ повеќе претпочитаат печатени отколку електронски книги

Read more

КАЈГАНА препорака: Зошто треба да го прочитате крими романот „Нож“ на Ју Несбе?

Read more
 

Магазин

  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
  • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе