Луѓето со нулта крвна група имаат помал ризик од инфекција со коронавирус

Некои луѓе имаат поголем ризик од инфекција со новиот коронавирус SARS-CoV-2. Најранливите групи вклучуваат стари лица со хронични здравствени состојби, луѓе кои имаат трансплантирано витални органи, лица со одредени малигни заболувања или тешки респираторни заболувања, луѓе со прекумерна тежина...

Најнова студија даде и едно позитивно сознание - луѓето кои имаат нулта крвна група имаат помал ризик да се заразат со вирусот SARS-CoV-2 што предизвикува COVID-19.

Студијата е објавена во Annals of Internal Medicine и вклучува 225.556 испитаници чија просечна возраст е 54 години. Истражувачите откриле дека луѓето со нулта крвна група имаат 12% помал ризик од инфекција со коронавирус отколку луѓето со крвна група А, АБ или Б.

Покрај тоа, нулта крвна група исто така е поврзана со помала смртност од COVID-19. Ризикот од смрт или развој на тежок облик на COVID-19 бил 13% помал кај луѓето кои имале нулта крвна група.

Претходните студии кои ги испитуваа врските помеѓу коронавирусот и крвната група, исто така, имаа слични заклучоци. На пример, студија објавена во списанието Nature во ноември исто така откри дека крвната група влијае на тоа дали некое лице ќе развие посериозна форма на COVID-19.

Во студијата учествувале 14.000 луѓе, а откриено е дека луѓето кои немале нулта крвна група имале „малку зголемена преваленца на инфекција“.

Но, само затоа што имате нулта крвна група не значи дека сте имуни на COVID-19. Голем број фактори влијаат на ризикот од инфекција со коронавирус. За да се заштитите себеси и другите околу вас од коронавирусот, се препорачува да се придржувате до превентивни мерки што вклучуваат носење маска, одржување на физичко растојание, редовно миење на рацете и избегнување на големи собири.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Здравје

Кога е време да побарате помош од психотерапевт?

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Кои видови месо се штетни за срцето?

Read more
 

Магазин

Зошто е добро бебето да спие со мајката?

Читај повеќе

Колку долго е во врска просечен пар пред бракот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаат најтесните куќи во светот?

Читај повеќе

Кога е време да побарате помош од психотерапевт?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ви се случува во телото кога вежбате?

Читај повеќе

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Читај повеќе

6 лоши навики поради кои предвреме стареете

Читај повеќе

Кои се највалканите места што ги допираме секој ден?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои без проблем забиваат нож в грб

Читај повеќе