МЛС 2024

Мајсторијата на Меси го обиколи светот, дури ни повреден играч на земја не го запре

Лионел Меси (36) со одлична партија на отворањето на сезоната во МЛС го предводеше Интер Мајами до победа од 2:0 над Риал Солт Лејк.

За клубот на Бекам дебитираше и пријателот на Меси, Луис Суарес, а токму двајцата поранешни соиграчи од Барселона ја одиграа акцијата по која Диего Гомес го постигна вториот гол за Мајами.

Веќе во 6. минута Меси предизвика овации кога се ослободи од двајца противници со тоа што на едниот му ја турна топката низ нозе, а потоа во нова акција го намести првиот сезонски гол во МЛС, кој беше дело на финскиот репрезентативец Роберт Тејлор во 39. минута.

URL

Неговиот следен мајсторски удар стана хит на социјалните мрежи кога кон крајот на првото полувреме во налет го мина противникот од десната страна и се упати кон средината.

Меѓутоа, на работ од шеснаесетникот налета на противнички играч кој беше повреден и се грчеше на тревата, по што следеше магијата на Меси.

Го го мина повредениот противник така што ја поткопа топката префрлајчи ја преку него, па се ослободи од друг ривал, но третиот му влезе во неговиот удар.

URL

Последниот голем потег Меси го направи во финишот на натпреварот кога во долг трк ја внесе топката во опасната зона, одбивајќи го налетот на противниците, а потоа во 83. минута му додаде на Суарес кој му асистираше на Парагваецот Диего Гомес за конечните 2:0.

Remote video URL
реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Фудбал

Легендарниот Малдини во кариерата од само еден играч побарал дрес

Read more

Луис Алберто побарал да го раскине договорт со Лацио

Read more

Скопјани, ајде на стадион: Се игра градското дерби

Read more

Љоренте практикува палео диета

Read more
 

Спорт

Конор МекГрегор се враќа во октагонот

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс играле 56 секунди подолго - НБА мораше да признае грешка

Читај повеќе

Легендарниот Малдини во кариерата од само еден играч побарал дрес

Читај повеќе

Шампионката во трискок нема да го брани златото во Париз

Читај повеќе

Луис Алберто побарал да го раскине договорт со Лацио

Читај повеќе

Скопјани, ајде на стадион: Се игра градското дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ трагичар во шокантниот пораз на Денвер

Читај повеќе

Заврши регуларниот дел од сезоната во Евролигата

Читај повеќе

Ѓоковиќ одби да одговори на новинарско прашање, тајната на успехот ја чува 15 години

Читај повеќе