НХЛ 2019/20

Македонецот лизга и тренира: Стамкос ќе ѝ помогне на Тампа во финалето

Повредениот капитен на Тампа Беј Лајтнинг е сѐ поблиску до враќање на мразот иако нема да биде дел на вечерашниот втор натпревар од финалната серија.

Стивен Стамкос, еден од најдобрите канадски хокеари на денешницата, кој по татко е Македонец, полека закрепнува од незгодната повреда на ногата која го тргна од мразот токму во завршницата на сезоната.

Тој нема одиграно натпревар од 25 февруари кога заработи повреда на мускулот па на 2 март мораше да се оперира. Следуваше пауза поради пандемијата, а Стамкос на двапати се враќаше и одново се повредуваше.

Ското цел плеј-оф Стамкос лизга со екипата, но тренира одделно. Очекувањата се дека ќе се врати на мразот во некој од натпреварите од Стенли Куп финалето. Вечерва по полноќ Тампа го игра вториот дуел против Далас Старс, но Стамкос и вечерва ќе ги гледа неговите соиграчи од зад заштитана ограда.

„Мора да бидеме сигурни дека играчот е добро кондициски подготвен. Нема шанси да ризикувам, не во овој дел од сезоната“, рече тренерот на Тампа, Џон Купер, иако се работи за најдобриот играч на екипата.

Тампа Беј Лајтнинг има негатива од 0-1 по првиот натпревар кој ноќта помеѓу сабота и недела го загуби со 4:1 од Далас. Стамкос целата кариера е во Тампа и никогаш не бил поблиску до триумф во НХЛ.

Стамкос е роден во Канада, но по татко е Македонец, додека мајка му е Шкотланѓанка. Татко му Крис е дете на бегалци од селото Арменско, Грција. Како што вели, омилена храна му е „зелник од Баба“.

Remote video URL
реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Германија затвора сè, освен градинките и училиштата

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

Останати спортови

Колку заработи Нурмагомедов по победата над Гејџи?

Read more

Видео од деветгодишниот Хабиб во борба со мечка го одушеви интернетот

Read more

Мекгрегор го поздрави Хабиб и вети дека ќе стане шампион

Read more

Хабиб: Му ветив на мојот покоен татко дека ќе победам

Read more

Спорт

  • play_arrow

Ливерпул дојде до бројката од 10.000 голови

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан: Ова ќе биде тешка година за нас

Читај повеќе
  • play_arrow

Два гола на крајот го спасија Реал од нов неуспех во Лигата на шампионите

Читај повеќе

Барселона потврди, Бартомеу ја напушта претседателската функција во клубот

Читај повеќе

Пелистер тесно поразен во првото коло на Европската лига

Читај повеќе

Претседателот на ФИФА позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Официјално: Одложен натпреварот со ПСЖ поради двајца позитивни во Вардар

Читај повеќе

Мурињо: Во Тотенхем нема место за примадони

Читај повеќе

Ракометарите на Вардар не отпатуваа за Париз

Читај повеќе