Мало чудо на природата: Се роди зебра со точки

Не мора да се расправате дали зебрата е црна со бели линии или бела со црни линии. Во резерватот Масаи Мара во Кенија се роди младенче зебра со точки!

Специјалистите за диви животни велат дека ова е прв ваков случај во овој резерват и дека најверојатно станува збор за состојба наречена меланизам, што е спротивно од албинизам.

За жал, младенчињата родени со оваа состојба ретко преживуваат подолго од шест месеци во дивината бидејќи се лесен плен поради тоа што се различни.

Ние се надеваме дека ова бебе зебра ќе преживее и ќе има убав и долг живот во африканската савана.

реклама

Чек дис аут

Кој како се снајде за маска

Read more

За 30 дена во карантин завршила 20 онлајн курсеви

Read more

Келимуту – свето место со три езера кои менуваат боја

Read more

Колку се разликува баварскиот од германскиот јазик?

Read more

Магазин

Предлог за читање: „Виенски гамбит“ – Анде Јанков

Читај повеќе

Кој како се снајде за маска

Читај повеќе

Чорба на денот: Витаминска бомба од лосос и зеленчук

Читај повеќе
  • play_arrow

Неделен план со вежби за слабеење за мајки

Читај повеќе
  • play_arrow

За 30 дена во карантин завршила 20 онлајн курсеви

Читај повеќе
  • play_arrow

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Читај повеќе
  • filter

Жители на Амстердам: Градот е почист и потивок без туристите

Читај повеќе

Принц Вилијам: Здравствените работници не треба да ги нарекуваме „херои“

Читај повеќе

Пет работи кои треба да ги знаете доколку сте вљубени во Водолија

Читај повеќе