Map Kit: Новитетот на Huawei

Компанијата Huawei развива услуга на мапирање дизајнирана да парира на Google, но, на поинаков начин.

Услугата е наменета за девелоперите на софтвер, што значи дека апликациите кои нудат навигација или услуги за превоз може да ја користат планираната технологија на мапирање на Huawei наместо да прават своја.

Од Huawei откриваат дека услугата ќе се вика Map Kit. Map Kit ќе биде поврзан со локалните услуги на мапирање. Huawei ќе мора да вложи многу за да креира мапи.

На ова поле е успешна апликацијата Google Maps која се појави во 2005 година и од тогаш компанијата постојано вложува во услугата. Во вложувањето помогна и компанијата Waze која e купена за 996 милиони долари во 2013 година, како и користење на сопствени автомобили кои се возат низ светот и ги мапираат патиштата.

Apple своите мапи ги направи во 2012 година, потпирајќи се на податоците на мапирање кои ги имаат TomTom, OpenStreetMap и други.

Nokia ги нудеше мапите Here со години, а потоа ги продаде на германските автомобилски компании за повеќе од 3 милијарди долари во 2015 година, кои сега се користат за Microsoft Bing Maps.

реклама

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Read more

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Софтвер

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

Корисниците на уредите на Apple се сомневаат дека Instagram ги шпионира

Read more

Како да избришете видео од вашиот YouTube канал?

Read more

Гик

Русија почна со производство на вакцината против COVID-19

Читај повеќе

Индија тестира три вакцини против коронавирусот и е подготвена да ги дистрибуира

Читај повеќе

Женева ќе стане урбана лабораторија за еколошката транзиција

Читај повеќе

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Читај повеќе
  • play_arrow

Проверете си го знаењето: Ова се седумте најчести научни урбани митови

Читај повеќе
  • play_arrow

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Читај повеќе

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Читај повеќе

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Читај повеќе

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Читај повеќе