Месечината се оладила подоцна отколку што мислевме досега

Примероците од карпите настанати од топењето на магмата кои пристигнаа на Земјата од Месечината по минатогодишната успешна кинеска мисија, се милијарда години помлади од материјалот собран од други мисии пред неколку децении, се вели во написот објавен во списанието Science, што укажува дека Месечината се оладила подоцна отколку што се сметаше досега.

Примероците донесени од американските и советските мисии се стари повеќе од 2,9 милијарди години, но примероците собрани за време на кинеската мисија Chang'e-5 кон крајот на минатата година се скоро милијарда години помлади, што укажува на тоа дека вулканската активност на Месечината траела подолго отколку што се претпоставуваше досега.

Во декември минатата година, кинеската сонда без екипаж слета на претходно непосетен дел од голема рамнина формирана под дејство на лава, Oceanus Procellarum. Оттаму, на Земјата беа донесени 1.731 грама примероци. Една од главните цели на Chang'e-5, именувана по митската кинеска божица на Месечината, беше да открие колку вулкански активен бил природниот сателит на Земјата.

„Областа Oceanus Procellarum се карактеризира со висока концентрација на калиум, ториум и ураниум, елементи кои генерираат топлина со долгорочно радиоактивно распаѓање. Можеби имале долгорочна магматска активност на блиската страна на Месечината“, се вели во написот на Science. Исто така, се наведува дека извор на топлина за магматска активност би можел да биде таканареченото плимно загревање или топлина генерирана од гравитационата сила на Земјата.

Со успешното реализирање на мисијата Chang'e-5, Кина стана третата земја во светот која досега собрала примероци од Месечината по Соединетите Американски Држави и Советскиот Сојуз, земји кои ја постигнаа последната успешна мисија за собирање на Месечината пред 45 години. Во следните пет години, Кина планира да ги спроведе лунарните мисии Chang'e-6 и Chang'e-7, исто така без екипаж, со цел да го истражи јужниот пол на Месечината.

реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Ќерките на Анџелина Џоли ја засенија актерката на црвениот тепих

Read more

Наука

Откриено зошто јајце-клетката е огромна во споредба со сперматозоидите

Read more

Дали Големата експлозија всушност била супермасивна бела дупка?

Read more

Земјата можеби е опкружена со огромен магнетски тунел

Read more

Како да сте таму: Роверот на НАСА го сними звукот на Марс

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Топ 10 видеоигри во ноември 2021

Читај повеќе

Марс: По две недели тишина оживеаја роверите на НАСА

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што треба да знаете за новиот MacBook Pro

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски сателит изгоре во атмосферата над САД

Читај повеќе

Направена 3Д реконструкција на лицата на египетски мумии стари 2000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Крис Редфилд и Џил Валентајн од Resident Evil отсега и во Fortnite

Читај повеќе

Откриено зошто јајце-клетката е огромна во споредба со сперматозоидите

Читај повеќе
  • play_arrow

Трилогијата Grand Theft Auto доаѓа во ноември, погледнете го трејлерот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Совршена машина за уништување: Американскиот М1 Abrams е најдобриот тенк во светот

Читај повеќе