Миленкоски: Успехот е плод на макотрпна работа, да уживаме на дуелот со Полска

Одбојкарската репрезентација на Македонија синоќа ја победи Црна Гора со 3:0 во сетови и стигна до вториот триумф на Европското првенство, по кој ќе се најде меѓу 16-те најдобри селекции во Европа.

Селекторот Јошко Миленкоски е задоволен од остварениот успех и вели дека е плод на макотрпната работа цело лето.

„Честитки за одбојкарите, го даваат најдоброто од себе пред оваа прекрасна публика. Имавме притисок, поквалитетни сме и сакавме да победиме. На крајот најдовме и моменти за уживање. Ова се должи на една макотрпна работа изминатите неколку месеци. Стотици тренинзи, анализи и драго ми е што го покажавме најдоброто“, изјави селекторот Јошко Миленкоски.

Првенството за Македонија продолжува со денешниот дуел против Полска.

„Сега ни доаѓа Полска, играчи кои се најдобри во светот. Тоа е едноставно најдоброто во светот на одбојката и ќе им порачам на играчите да уживаат во овој натпревар. Ние треба да се подготвуваме за мечевите со Холандија и со Чешка, затоа што со уште една победа би биле и трети во групата“, порача Миленкоски.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Останати спортови

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Претседателот на УФЦ: Американците се пи*ки, Хабиб и Русите за час би нѐ освоиле

Read more

Спортска повреда: Му замрзнал пенисот за време на скијачка трка

Read more

Чех испиша историја во Англија: Прв професионалец во два различни спорта

Read more
 

Спорт

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Читај повеќе

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во Евертон?

Читај повеќе

Анчелоти: Не ми требаат пари, не би заминал во Саудиска Арабија за 500 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Fun with Flags со Фримпонг од Леверкузен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се менува рамнотежата на моќ во светскиот фудбал?

Читај повеќе