КВАЛИФИКАЦИИ ЗА УЕФА У21 ЕУРО

Милевски: Имаме квалитет да играме со најдобрата репрезентација во Европа

Филип Здравески
/ 03.09.2020 / 10:40

Македонската фудбалска репрезентација до 21 година денеска од 18:45 часот на Националната Арена „Тоше Проески“ во Скопје игра квалификациски натпревар со Шпанија, репрезентација која во оваа категорија важи за најдобра на Стариот континент и воедно е актуелен шампион.

Фото: ФФМ

„Момците покажаа дека имаат квалитет да ѝ се спротистават на најдобрата репрезентација во Европа. Тоа ми дава за право да бидам оптимист. Секако дека има и што да поправиме, па на овој натпревар да бидеме во текот на целите 90 минути онака како што планираме“, вели селекторот Благоја Милевски.

Поради одложувањето на мартовските и јунските натпревари поради пандемијата со коронавирусот, УЕФА направи мали промени и во начинот на квалификување. Го укина баражот за второпласираните репрезентации, па сега најдобрите 4 второпласирани директно ќе се пласираат. Тоа значи дека Македонија мора да собира што е можно повеќе бодови бидејќи на крајот второто место може да биде и пиров успех.

Селекторот Милевски; Фото: ФФМ

„По промената на системот за пласман на ЕУРО и она кој и како ќе се квалификува, не ни останува ништо друго освен да одиме на победа на секој натпревар и да собираме што е можно повеќе бодови.

Натпреварот се игра без публика, а директен пренос ќе има на МРТ1 и МРТ3.

Синќа Фарски Острови ни направија услуга со тоа што го изненадија и победија Израел со 3:1, репрезентација која ни е главен ривал за 2. место. Денеска од нашата група се игра и дуелот Казахстан - Црна Гора.

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more
Седум славни личности кои имале тежок почеток

Седум славни личности кои имале тежок почеток

Read more
Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Read more
Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Read more

Фудбал

Жоао Феликс доби два жолти картони за 10 секунди

Read more

Ајакс со неверојатни 9:0 израмни рекорд стар 40 години

Read more

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите

Read more

Ексклузива на Mundo Deportivo: Барса радикално ги менува дресовите

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Жоао Феликс доби два жолти картони за 10 секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајакс со неверојатни 9:0 израмни рекорд стар 40 години

Читај повеќе

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите

Читај повеќе
  • filter

Ексклузива на Mundo Deportivo: Барса радикално ги менува дресовите

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ е подготвен за ММА

Читај повеќе

L'Equipe откри неверојатни детали од договорот на Меси со ПСЖ

Читај повеќе

Адетокунбо се сретна со претседателката на Грција: И да не добиевме грчки пасоши, повторно тука ќе се враќавме

Читај повеќе

Холанд се смеел и се правел важен кога играч на Гибралтар му понудил размена на дрес

Читај повеќе

Нагелсман: Левандовски би бил одличен во НФЛ

Читај повеќе