Моќен милијардер ја поддржа главната соперничка на Трамп за изборите

Моќната донаторска база која финансира конзервативни цели повеќе од две децении вели дека ја поддржува претседателската кандидатура на Ники Хејли за 2024 година.

Мрежата на милијардерот Чарлс Кох собра милиони во обид да им помогне на републиканците да се оддалечат од Доналд Трамп и неговата кандидатура за претседател.

Додека републиканските гласачи се подготвуваат да го изберат својот кандидат во јануари, поранешниот претседател доминира на политичкото поле. Но, според BBC, поддршката на Кох за Ники Хејли може значително да ја промени оваа клучна трка.

Според анкетите, поранешната гувернерка на Јужна Каролина сè уште заостанува околу 50 поени зад човекот кој на последните претседателски избори ја назначи за амбасадор на САД во Обединетите нации.

Надеж за републиканците кои сакаат алтернатива на Трамп

Но, нејзините привлечни појавувања во телевизиските дебати и неодамнешниот пораст на поволностите во државите со предвремено гласање, во време кога до неодамна преполното поле на републикански кандидати почнува да се намалува, им даде надеж на оние кои бараат алтернатива за Доналд Трамп.

Во последниве недели, неколку донатори од висок профил покажаа дека ќе ја поддржат поради гувернерот на Флорида Рон ДеСантис, кој е на второто место во анкетите, но се чини дека се бори со неговата кампања.

Мрежата на Кох ја пофали Ники Хејли

Во документот објавен синоќа, огранокот за мрежата за политичко лобирање на Кох (AFP Action) ја поздрави Ники Хејли како „кандидат способен да ја сврти страницата на токсичната култура на Вашингтон - и кандидат кој може да победи“.

Во меморандумот се вели дека внатрешните анкети покажуваат дека Хејли е фаворит во хипотетичката пресметка на општите избори со Џо Бајден, моментално претпоставениот демократски кандидат во 2024 година. Хејли рече дека е „почестена“ од поддршката на организацијата која може да се пофали со „милиони локални членови .

„Членовите на AFP Action знаат дека на овие избори влогот е преголем за да се седи на страна“, напиша таа. „Имаме земја што треба да ја спасиме и благодарна сум што ја имаме AFP Action со нас.“

Што вели Трамп?

Кампањата на Трамп ја отфрли AFP Action како „политичка рака на движењето „Кина прва, Америка последна“. Стивен Чеунг, портпарол на кампањата на Трамп, синоќа изјави дека „никаква сума валкани пари нема да ѝ помогнат на Хејли да го победи Трамп“.

Критичарите се прашуваат дали единствената жена во трката има доволно силна кампања за инфраструктура за да го одржи својот моментум како што се загрева изборната сезона. Сепак, овој проблем во голема мера би можел да се реши со одлуката на милијардерот Кох, што подразбира рекламирање, лобирање и мобилизација на гласачите.

Што е со ДеСантис?

Одлуката на Кох е, исто така, голем удар за ДеСантис, кој неодамна беше поддржан од AFP Action пред неговата кандидатура за реизбор за гувернер во 2022 година. Неговата кампања вчера ја критикуваше одлуката на Кох како „доказ дека политичкиот естаблишмент стои зад умерените кои дури и не можат математички поразете го поранешниот претседател“.

Мрежата Кох, која собра повеќе од 70 милиони долари во изборниот циклус во 2024 година, веќе троши 4 милиони долари за реклами кои го критикуваат поранешниот претседател, според AdImpact. AFP Action им се извини на приврзаниците на ДеСантис во меморандум вчера, но предупреди дека поделените прелиминарни избори само ќе имаат корист за Трамп и дека „влегуваме во временски период кој бара избори“.

„Никогаш досега не сме учествувале на претседателски избори, но...“

„Како што многумина од вас знаат, AFP Action никогаш претходно не учествувала на претседателски избори, но... за да напишеме ново поглавје за нашата земја, мора да свртиме страница од минатото“, се вели во меморандумот на AFP.

„Доналд Трамп и Џо Бајден само дополнително ќе ја овековечат надолната спирала на земјата“, се вели во извештајот.

Мрежата Кох не ја поддржа успешната кандидатура на Трамп за Белата куќа во 2016 година.

Поранешниот претседател и неговиот бренд на популизам, пак, помогнаа да се намали влијанието на, како што ја нарекува, „глобалистичката елита“ врз Републиканската партија. Републиканците ќе почнат да гласаат на прелиминарните избори во 2024 година во јануари. Во моментов, се чини дека нивниот веројатен кандидат ќе се соочи со Бајден следниот ноември.

реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Свет

Фон дер Лајен: Сакам да работам со оние кои ги бранат вредностите на ЕУ од пријателите на Путин

Read more

Едвај 10% од Европејците веруваат дека Украина може да победи во војната со Русија

Read more

Новиот непријател број 1 на Путин е вдовицата на Навални: Ќе ја стигне ли долгата рака на Кремљ?

Read more

Европа станува свесна дека на оваа ера ѝ се ближи крајот

Read more
 

Вести

Украдена бистата на Васил Главинов во Центар

Читај повеќе

Времето денеска сончево со мала локална облачност

Читај повеќе

Фон дер Лајен: Сакам да работам со оние кои ги бранат вредностите на ЕУ од пријателите на Путин

Читај повеќе

Гордана Силјановска-Давкова се пријави за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Читај повеќе

Муцунски: Наскоро Македонија ќе добие Влада која што повторно ќе се грижи за македонскиот јазик и за македонската традиција

Читај повеќе

Османи: За 2 месеца ќе спласне притисокот за издавање на патните исправи

Читај повеќе

Маж пукал во сестра си и во нејзините два сина во Кумановско – две од лицата починаа

Читај повеќе

Едвај 10% од Европејците веруваат дека Украина може да победи во војната со Русија

Читај повеќе

ФЗО тврдат дека не биле известени, ниту учествувале во транспортот на Леонид со хеликоптер

Читај повеќе