Моќта на црвениот кармин: Како да ја изберете идеалната нијанса за вас?

Не секоја нијанса одговара на секој тип на кожа и коса, па затоа обрнете внимание на следните детали.

Секоја жена има црвен кармин во својата колекција шминка за секоја пригода, па дури и за секојдневна употреба. Без него тие се чувствуваат како да се голи, а тоа доволно говори за тоа колку е моќен овој кармин како женско оружје, кое зазема посебно место во светот на убавината.

Сепак, да не заборавиме дека секоја нијанса не им одговара на сите и има многу ситници кои можат да го расипат изгледот на црвениот кармин на вашите усни. Иако е во црвена боја, содржи низа пигменти во различни тонови, па откријте кој е за вас.

Нијансата на црвен кармин што најмногу ви одговара зависи од типот на кожата и бојата на косата. Бидејќи е меѓу најпопуларните варијанти, козметичките компании работат на стотици нијанси меѓу кои можеме да ја најдеме совршената. Поентата е да се создаде хармонија помеѓу тонот на кожата и шминката, за изгледот да биде складен.

Меѓу специфичните се црвенокосите - им одговараат топли и малку портокалови тонови, на границата со коралните.

Кафеавата коса има широк спектар, од корална до светло црвена до нијанса на црвено вино. Со нив, станува збор за хармонија со топли, земјени тонови, така што кармините може да „влечат“ и на кафеаво.

Од друга страна, русокосите често имаат „проѕирна“ кожа, па вените им се гледаат, полесно избираат синкасти, малку виолетови и розови подтонови. Тој поладен спектар совршено им одговара и им дава елегантна убавина.

реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Скопјанка овозможила возрасни да имаат секс со малолетнички и да ги снимаат

Read more

Стил

Aitana е модел создаден од вештачка интелигенција - заработува илјадници евра месечно

Read more

Ова ќе биде интересно: Откриена е темата на Мет Гала 2024

Read more

На модна аукција наддавајте се за креација на македонски дизајнери

Read more

Жените родени во овие хороскопски знаци се божици на стилот

Read more
 

Магазин

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Читај повеќе

Три најчести митови за СИДА и ХИВ

Читај повеќе

Секојдневни навики со кои го оштетувате имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

70-годишна жена од Уганда роди близнаци

Читај повеќе

Најдобри зеленчуци за слабеење кои може да се комбинираат со многу јадења

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за 2024: Кој знак ќе плива во пари, а кој ќе има празни џебови?

Читај повеќе

Најдобриот антиинфламаторен пијалак за подобрување на имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Со едноставен трик лебот ќе остане свеж многу подолго

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт на денот: Торта со макарони

Читај повеќе