Мозочен имплант овозможи парализирано лице да „изговори“ цели реченици

Уредот наречен „говорна невропротеза“ направи големо достигнување, бидејќи успешно ги толкува зборовите и речениците на парализиран човек.

Мозочниот имплант кој декодира цели реченици од невронска активност, беше развиен од тим од Универзитетот во Калифорнија, Сан Франциско.

Апаратот бил тестиран на човек кој, заради приватност, побарал да биде познат само под псевдонимот BRAVO1. Лицето BRAVO1, сега во свои доцни 30-ти, доживеало мозочен удар во тинејџерските години, што го оставило парализирано и не може да зборува.

Во распон од неколку месеци, BRAVO1 помина само 22 часа работејќи со тимот од Универзитетот во Калифорнија. Започнаа со хируршко вметнување на електрода низ говорниот моторен кортекс, дел од мозокот кој е најодговорен за производството на говор.

Remote video URL

Откако BRAVO1 се опорави од интервенцијата, истражувачите редовно му давале да прегледа листа од 50 вообичаени речници за зборови. Додека BRAVO1 се обидуваше да ги „изговори“ овие зборови, неговиот нервен имплант „ја хранеше“ вештачката интелигенција со мозочна активност, која на крајот научи како да ја користи мозочната активност за да го протолкува она што BRAVO1 сакаше да го каже.

Најинтересниот дел од студијата беше за време на тестот за одговор. Кога истражувачкиот тим го праша BRAVO1 „Како си денес?“, тој ги искористи мозокот и имплантот за да одговори: „Се чувствувам многу добро“. Ова е првпат научниците да ја дешифрираат мозочната активност за да разберат цела реченица.

Сепак, сè уште има некои проблеми кои, за среќа, може да се решат. Иако говорната интелигенција е многу лесно да се обучи, јазикот може да толкува 15 зборови во минута, додека редовниот разговор е околу 100 зборови во минута. Ова значи дека во овој момент, потребно е само време да се зголеми алгоритмот и моќта на помошта. Дури и во оваа рана фаза, говорната невропротеза се чини дека е неверојатно корисна алатка за оние кои не можат да зборуваат поради парализа или други нарушувања.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Вести

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Read more

Октоподи - неверојатни суштества

Read more

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Најголемите зелени мегапроекти во светот

Read more
 

Гик

  • filter

Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Читај повеќе

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Читај повеќе

Google денеска наполни 23 години

Читај повеќе

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Читај повеќе
  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе