На модните ревии се појавија и роботи

Францускиот моден бренд Coperni неодамна на модната недела во Париз одлучи на нивната ревија покрај модели да се појават и роботи од компанијата Boston Dynamics.

Обично манекенките со своите невозможни пропорции и способност да одат на високи потпетици се ѕвезди на секој моден настан на кој му се восхитува толпата. Но, овој пат манекенките ја играа улогата на ранливи суштества од крв и месо на модната ревија на Coperni во Париз, каде што ја споделија сцената со пет роботи таканаречени кучешки автомати.

Меѓутоа, кога светлата се изгаснаа, во темнината почнаа да трепкаат пет пара зелени очи. Кога црно-жолтите роботи на Boston Dynamic влегоа во собата, можеше да се види возбудата на лицата на публиката додека секое суштество изгледаше како да гледа в очи и да се приближува до самата публика.

Тогаш манекенките се појавија на пистата и им пријдоа на роботите, а потоа токму робот ѝ помогна да го соблече палтото. Друг робот носеше чанта од овој бренд.

URL

Дизајнерите на Coperni изјавија дека оваа ревија била т.н модерна бајка за која се инспирирале од поемата „Волкот и јагнето“ од Жан де ла Фонтен, која е од XVII век. Како што велат, тие ја претвориле оваа приказна во однос на моќ меѓу луѓето и роботите.

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Стил

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Ратајковски се потстрижи, фановите разочарани: Фризура за баби

Read more

26 Моден викенд Скопје – зборуваме за одржливост среде брендови за брза мода

Read more

Најдобро облечени: Актерки кои ја вратија елеганцијата на Оскарите

Read more
 

Магазин

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Читај повеќе

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Читај повеќе

Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Читај повеќе

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Читај повеќе

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Читај повеќе

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Читај повеќе

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Читај повеќе