На почетокот биле сиви: Зошто модерните мачки имаат разнобојни очи?

Следејќи ја нивната еволуција, научниците дојдоа до основната боја која влијаела на разнобојноста на очите на мачките.

Секој што добро ги познава домашните мачки знае дека тие се сосема различни кога станува збор за една од нивните карактеристики: бојата на очите. Обдарени со неверојатни бои и длабочина, тие претставуваат дел од шармот на домашните миленици кои толку многу нѐ чудат и истовремено пријатно нѐ изненадуваат.

Во потрага по одговори на прашањето како се создадени тие неверојатни очи, научниците решиле да ја следат еволуцијата на нивната боја и попат откриле нешто многу важно.

Од сиви до разнобојни

Џулиус Табин, докторант на Универзитетот „Харвард“, е експертот зад ова откритие, заедно со неговиот тим. Тој идентификувал различни бои на очи кај живите мачки и користел компјутерски модел за да ја предвиди нивната еволуција во семејното стебло на мачките, според Live Science.

Она што го открил со овој метод е дека предокот на сите мачки мора да имал една од двете сорти на очи: кафеави или сиви. Вториот е всушност оној кој можел да овозможи појава на различни бои на очите кај модерните мачки.

Според студијата, присуството на два пигмента - еумеланин и феомеланин - е она што ја одредува бојата на очите на мачката. Денес е познато дека сината и зелената боја имаат ниско ниво од двата, додека кафените имаат повеќе еумеланин. Сепак, и покрај овие откритија, прашањето што го поттикнало појавувањето на различни бои сè уште останува отворено, иако бојата што довела до хроматската разновидност е дефинирана.

Авторите на студијата известуваат дека не нашле значителна корелација помеѓу бојата на очите и другите физички карактеристики, однесување или живеалиште, што би ја објаснило различноста. Во отсуство на нив, хипотезата на научниците е дека феноменот најверојатно е поврзан со изборот на партнер.

Тагови
реклама

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Read more

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Read more

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Read more

Што си дробел, тоа ќе сркаш

Read more

Вести

Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Read more

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Read more

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Read more

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Read more
 

Гик

Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Читај повеќе

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Читај повеќе

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • filter

Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Читај повеќе