Надал: Играм голф, не сум голем љубител на фитнес

Дваесеткратниот грен слем шампион Рафаел Надал ги искажа впечатоците по победата над Јаник Ханфман, во второто коло на Австралија Опен.

Натпреварот траеше 2 часа и 42 минути и заврши со резултат 6:2, 6:3, 6:4.

– Го знам од претходно, ако не се лажам веќе игравме во првото коло на Ролан Гарос пред неколку години. Знаев дека е опасен, а резултатот против Танаси Кокинакис во првото коло покажа дека му оди одлично. Неговото ниво беше многу повисоко од она што го покажува неговиот рејтинг. Му посакувам успешни резултати, тој е одлично момче, изјави Надал.

Шпанецот зборуваше и за тоа како работи на својата физичка подготвеност.

– Играм голф. Да бидам искрен, не сум голем љубител на теретана. Повеќе сакам да играм. За жал, во последните неколку години, поради повреди на коленото и стапалото, не се занимавам со различни спортови толку често како порано. И сега треба повеќе да се фокусирам на она за што не размислував во минатото. Така, сега поминувам околу час и половина дневно во фитнес центри. Но, искрено, никогаш не сум се билдал многу, истакна Надал.

Во следното коло, Надал кој е шести носител на Грен слемот во Мелбурн, ќе се соочи со Русинот Карен Качанов. 

реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Секси и самоуверена: Најубавата Романка на сите времиња привлече внимание во Кан

Read more

Тенис

Ѓоковиќ и Надал со рутински победи го отворија Ролан Гарос

Read more

Ѓоковиќ го губи првото место поради одлуката на ATP

Read more

Швјонтек ја одбрани титулата на ВТА Мастерсот во Рим

Read more

Ѓоковиќ стигна до 1.000 победи и финале на Мастерсот во Рим

Read more
 

Спорт

Мурињо низ солзи вети: Останувам во Рома

Читај повеќе

Неверојатната приказна на херојот на Рома

Читај повеќе
  • play_arrow

Атлетичарката која 13 години докажува дека е жена: Ќе се соблечам за да ви покажам

Читај повеќе

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон го победи Мајами на гости и се најде на чекор од финалето

Читај повеќе
  • play_arrow

Европски трофеј за Рома по 61 година, историски успех за Мурињо

Читај повеќе

Ибра го оперираше коленото, го чека пауза од 8 месеци

Читај повеќе

Уапсен Албанецот кој со дрон во Белград го прекина натпреварот Србија - Албанија

Читај повеќе

Британските власти дадоа зелено светло за продажба на Челси

Читај повеќе