Надал: Никој не е над турнирот, Австралија Опен може и без Ѓоковиќ

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал, зборувајќи за ситуацијата со Новак Ѓоковиќ, порача дека ниту еден тенисер не е над турнирот.

Како што истакна, секој го бира својот пат, иако не се сложува за одредени работи со српскиот тенисер.

„Во овој случај има многу прашања кои бараат одговори и се надевам дека наскоро ќе се разјаснат. Секој го бира својот пат, нему му посакувам се најдобро. Го почитувам како личност и како спортист иако не се сложувам со него околу многу работи кои ги направи во последните неколку недели“, изјави Надал.

Тој додаде:

„Јано е дека Новак Ѓоковиќ без сомнежи е еден од најдобрите тенисери во историјата, но ниту еден играч не може да биде над турнирот и натпреварувањето. Тенисерите доаѓаат и си одат, потоа доаѓаат нови, па така е и со мене, Роџер или Новак или Бјорн Борг кој беше одличен во своето време. Австралија Опен е многу поважен од кој било играч“, порача легендарниот Шпанец.

Тој смета дека е во ред ако Ѓоковиќ игра, но и ако не игра Австралија Опен ќе биде одличен турнир со или без него.

Надал со Ѓоковиќ и Роџер Федерер држи рекорд со освоени 20 Грен слем титули.

URL
реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Тенис

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Надал по 15-ти пат влегува во втората недела на Австралија Опен

Read more

Судот објасни зошто ја одбил жалбата на Ѓоковиќ и го депортирал

Read more

Надал: Играм голф, не сум голем љубител на фитнес

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Новиот Роналдо: Пола Европа го сака 15-годишниот Ендрик

Читај повеќе

Перез и Лапорта постигнаа „договор за ненапаѓање“

Читај повеќе
  • play_arrow

Поранешна стриптизерка ја постигна првата победа во УФЦ

Читај повеќе

The Mirror: Гвардиола ќе биде селектор на Холандија

Читај повеќе
  • play_arrow

УФЦ пресметка на „тешкашите“: Нгану ја одбрани шампионската титула

Читај повеќе

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Читај повеќе

Решена мистеријата за чудната дамка на вратот на Холанд - правел хиџама

Читај повеќе

Надал по 15-ти пат влегува во втората недела на Австралија Опен

Читај повеќе

Жиру: Бев во право кога го одбив Јуве за Челси

Читај повеќе