Надал првпат по 18 години не е меѓу првите десет тенисери во светот

Шпанскиот ас Рафаел Надал по 18 години не е меѓу првите десет тенисери во светот.

Надал загуби 600 поени на денешната АТП листа, со што падна од деветтото на 13. место. Го престигнаа Хуберт Хуркач, Тејлор Фриц, Јаник Синер и Камерон Нори.

Надал влезе во првите десет тенисери во светот на 25 април 2005 година, а во Топ 10 остана рекордни 913 недели.

Во реалноста, Надал помина 934 недели во првите десет, но 22 не беа пресметани бидејќи рангирањето беше „замрзнато“ во текот на 2020 година поради пандемијата на коронавирус.

За каков подвиг станува збор и податокот дека следен тенисер во таа статистичка категорија е Џими Конорс, кој 788 недели беше во Топ 10.

Шпанскиот тенисер доживеа пад поради повредите кои го спречија да игра цели два месеци. Неговиот последен меч беше на 18 јануари, кога беше елиминиран од Австралија опен веќе во второто коло од Мекензи Мекдоналд.

реклама

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Read more

Се враќа евтината дневна тарифа на струјата

Read more

Тенис

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Ивановски загуби во Србија од нискорангираниот Халијак

Read more

Руне го исфрустрира и го исфрли нервозниот Ѓоковиќ

Read more

Ѓоковиќ: Никогаш не сум бил пријател со Федерер и Надал

Read more
 

Спорт

Го нема Лева - нема голови: Никој не постигна ни 20 гола во Бундеслигата

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најлоши фудбалски позајмици на сите времиња

Читај повеќе

Голманот на ПСЖ приклучен на апарати откако падна од коњ

Читај повеќе

Додека ПСЖ славеше титула, Нејмар играше покер  - пријавил дека е повреден

Читај повеќе
  • play_arrow

Жиру за победа на Милан во Торино и пласман во ЛШ

Читај повеќе

Пред Роналдо беше лидер: Ал Наср остана без титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Читај повеќе

Џака преку социјалните мрежи се збогуваше со фановите на Арсенал

Читај повеќе
  • play_arrow

Мбапе ѝ го раскрвари носот на девојка на трибините

Читај повеќе