Најблиската црна дупка е оддалечена само 1.000 светлосни години од Земјата

Група астрономи од Европската јужна опсерваторија и други институции открија црна дупка која е само 1.000 светлосни години оддалечена од Земјата.

Се работи за најблиската црна дупка која е дел од соѕвездие кое е видливо со голо око.

Со телескопот кој се наоѓа во опсерваторијата во Чиле, научниците пронајдоа доказ за постоење на црна дупка која е оддалечена само 1.000 светлосни години од Земјата. Сметаат дека во иднина ќе пронајдат уште многу вакви црни дупки, наведуваат од European Southern Observatory.

„Бевме многу изненадени кога сфативме дека го откривме првото соѕвездие кое е видливо со голо око, а има црна дупка“, вели астрономот Петр Хадрава, коавтор на студијата од Чешката академија на науки.

Овој систем е толку блиску до Земјата што неговите ѕвезди може да се набљудуваат од јужната хемисфера без двоглед или телескоп.

Remote video URL
реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Филипче: Дел од граѓаните не се придржуваат до мерките, па и не веруваат дека вирусот постои

Read more

Светот има ново жариште – земја каде за многу луѓе физичката дистанца е невозможна

Read more

Вести

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Read more

Прво лансирање на ракета со човечки екипаж од територијата на САД по 9 години

Read more

Netflix го подобри квалитетот на стримување во неколку земји

Read more

Лансиран мистериозен вселенски авион на американската војска

Read more

Гик

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Читај повеќе

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Читај повеќе
  • filter

Како би можело да изгледа Galaxy Note 20?

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi подготвува смартфон на преклоп со ротирачки камери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Видеоиграта Valorant пристигнува на 2 јуни

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Читај повеќе
  • filter

Samsung го претстави Galaxy S20 Tactical Edition наменет за војници

Читај повеќе

Кибер-окото функционира исто како човечкото око

Читај повеќе
  • play_arrow

Научници снимија раѓање на ѕвезден систем

Читај повеќе