Најдете поздрави опции: 5 видови храна што го зголемуваат стресот и заморот

Одредени намирници може да имаат негативно влијание врз вашето тело, но и врз вашето расположение. Ова најдобро ќе го препознаете кога ќе почувствувате пад на енергијата и расположението после оброк.

Ума Наиду, нутриционист психијатар од Медицинскиот факултет при „Харвард“, вели дека цревата и мозокот постојано испраќаат сигнали еден на друг. Така, на пример, воспалението во цревата значи дека е достапна помалку енергија за остатокот од телото, вклучувајќи го и мозокот.

„Тоа е затоа што ниското воспаление го исклучува метаболичкиот 'прекинувач' во хемискиот процес кој произведува енергија. Резултатот не е само намалена енергија, туку и зголемување на слободните радикали кои го оштетуваат мозочното ткиво“, објасни психијатарот Наиду.

Накратко, видот на храна што ја јадете може да придонесе за вашите чувства на анксиозност, депресија и недостаток на енергија.

Преработена храна

Треба да се избегнува храна како колачи, замрзнато тесто, разни печива и сокови од продавница бидејќи содржат разни дополнителни состојки и рафинирани шеќери, а вишокот шеќер во овој случај се претвора во гликоза, што може да предизвика замор и вознемиреност.

Индустриски растителни масла

Природните масла се генерално здрави, но значително обработените масла, како што се маслото од пченка, семе од грозје и сончоглед, можат да направат повеќе штета отколку добро за телото. Преработката предизвикува маслата да станат богати со омега-6 масни киселини, што може да го зголеми воспалението.

Додадени и рафинирани шеќери

Додадените и рафинирани шеќери може да го влошат воспалението и да придонесат за промени во расположението и ниска енергија. Кога шеќерот во крвта ќе ви опадне, вашето расположение се менува на полошо и нивото на анксиозност може вртоглаво да порасне.

Пржена храна

Покрај тоа што придонесува за висок холестерол, висок крвен притисок и други физички здравствени проблеми, пржената храна може да влијае на нашето ментално здравје. Психологот Наиду наведува дека тоа се случува најчесто затоа што храната се пржи во нездрави масти.

Вештачки засладувачи

Вештачките засладувачи стануваат сѐ попопуларни во светот, а најмногу ги користат оние што сакаат да го контролираат внесот на калории. Сепак, истражувачите ја доведуваат во прашање безбедноста на вештачките засладувачи, бидејќи еден популарен засладувач е поврзан со симптоми на депресија, анксиозност и раздразливо однесување.

Тагови
реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Здравје

Три најчести митови за СИДА и ХИВ

Read more

Секојдневни навики со кои го оштетувате имунитетот

Read more

Најдобриот антиинфламаторен пијалак за подобрување на имунитетот

Read more

dm и д-р Ивица Стојаноски низ разговор откриваат: Колку и зошто се важни уролошките прегледи?

Read more
 

Магазин

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Читај повеќе

Три најчести митови за СИДА и ХИВ

Читај повеќе

Секојдневни навики со кои го оштетувате имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

70-годишна жена од Уганда роди близнаци

Читај повеќе

Најдобри зеленчуци за слабеење кои може да се комбинираат со многу јадења

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за 2024: Кој знак ќе плива во пари, а кој ќе има празни џебови?

Читај повеќе

Најдобриот антиинфламаторен пијалак за подобрување на имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Со едноставен трик лебот ќе остане свеж многу подолго

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт на денот: Торта со макарони

Читај повеќе