Најдобриот голман во светот не е прв избор ни во својот клуб

Меѓународниот институт за фудбалска историја и статистика (IFFHS) го прогласи голманот на италијанската репрезентација и Пари Сен Жермен - Џанлуиџи Донарума - за најдобар голман за 2021 година.

Тој славеше пред Мануел Нојер од Баерн и Едуар Менди од Челси, додека Топ 5 го заокружија со Емилиано Мартинес (Астон Вила) и Јан Облак (Атлетико Мадрид).

Донарума, најдобриот играч на ЕУРО 2020 и европски првак, убедливо славеше во изборот за најдобар пред Нојер, кој петпати ја освојуваше оваа награда. Донарума собра 170 поени, а Нојер 75.

Уште едно признание за одличниот 22-годишен голман, но не менува многу што се однесува до неговата позиција во клубот.

За потсетување, Донарума пристигна во ПСЖ во текот на летото како слободен играч откако му истече договорот со Милан.

Досега за клубот има одиграно осум натпревари, од кои шест првенствени и два во Лигата на шампионите.

Дванаесет години постариот Кејлор Навас собра повеќе настапи во двете натпреварувања, девет во Лиг 1 и три во Лигата на шампионите.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Фудбал

Новиот Роналдо: Пола Европа го сака 15-годишниот Ендрик

Read more

Перез и Лапорта постигнаа „договор за ненапаѓање“

Read more

The Mirror: Гвардиола ќе биде селектор на Холандија

Read more

Решена мистеријата за чудната дамка на вратот на Холанд - правел хиџама

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Новиот Роналдо: Пола Европа го сака 15-годишниот Ендрик

Читај повеќе

Перез и Лапорта постигнаа „договор за ненапаѓање“

Читај повеќе
  • play_arrow

Поранешна стриптизерка ја постигна првата победа во УФЦ

Читај повеќе

The Mirror: Гвардиола ќе биде селектор на Холандија

Читај повеќе
  • play_arrow

УФЦ пресметка на „тешкашите“: Нгану ја одбрани шампионската титула

Читај повеќе

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Читај повеќе

Решена мистеријата за чудната дамка на вратот на Холанд - правел хиџама

Читај повеќе

Надал по 15-ти пат влегува во втората недела на Австралија Опен

Читај повеќе

Жиру: Бев во право кога го одбив Јуве за Челси

Читај повеќе