Најдобриот зеленчук за превенција од рак, според онколозите

И покрај фактот дека повеќето од нас знаат дека е важно да се јаде зеленчук, понекогаш го занемаруваме овој факт.

Понекогаш е корисно да знаеме зошто треба редовно да го јадеме. Еден особено силен мотиватор е дека исхраната богата со зеленчук може значително да помогне да се намали ризикот од многу видови на рак.

Иако сите зеленчуци се здрави и можат да помогнат да се намали ризикот од рак, ако не сме навикнати редовно да јадеме зеленчук, може да биде корисно да започнеме со фокусирање на редовно вклучување во нашите оброци.

Зеленчукот е моќен начин за спречување на ракот, бидејќи е полн со антиоксиданси кои имаат својства за заштита од рак, вели онкологот д-р Анаум Максуд.

Научните студии покажуваат дека антиоксидансите играат важна улога во здравјето на имунолошкиот систем, вклучително и помагање во заштитата од хронично воспаление кое може да доведе до одредени видови на рак и други болести.

„Генерално, оксидацијата е процес поврзан со растот на ракот. Храната како зеленчукот, која обезбедува антиоксиданси, може да биде заштитна. Ова е причината зошто толку многу зеленчук се познати како здрава опција за намалување на ризикот од рак“, онкологот и хематолог д-р Даниел Ландау. раскажува Парадес.

Исто така, онкологот д-р Доналд Бери Бојд тврди дека уште една причина зошто исхраната богата со зеленчук е поврзана со намален ризик од рак е тоа што тие се добар извор на влакна.

Сите зеленчуци имаат антиоксиданси и растителни влакна и можат да помогнат да се намали ризикот од рак доколку се јаде редовно.

Меѓутоа, ако сакаме највисоки нутритивни вредности, треба да му дадеме предност на зеленчукот од семејството на зелки, во кое спаѓаат брокула, прокељ, зелка, карфиол, кељ, рукола, репа и поточарка.

„Најмногу сакам да јадам брокула, тиквички, кељ и спанаќ“, открива д-р Максуд.

Тој вели дека овој зеленчук содржи фитохемикалии за кои неколку студии покажале дека го забавуваат растот на ракот. Покрај тоа што е толку моќен за превенција од рак, тој е разновиден и лесен за вклучување во секој дневен оброк или ужина.

Тагови
реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Тројца исчезнати туристи во Грција најдени мртви

Read more

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Најздравата риба во светот што треба да ја јадете еднаш неделно

Read more

Здравје

Најздравата риба во светот што треба да ја јадете еднаш неделно

Read more

3 суплементи кои не треба да ги земате на своја рака

Read more

Што ќе ве разлади подобро - топла или ладна вода за пиење?

Read more

Што се случува во телото ако јадете спанаќ секој ден?

Read more
 

Магазин

Три работи што апсолутно ви се потребни ако сакате успешна врска

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Читај повеќе

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Читај повеќе

Внимавајте: Отровната риба змеј може да се сретне во Грција, Хрватска, Црна Гора и во Албанија

Читај повеќе

Како телото ви сигнализира дека не се движите доволно?

Читај повеќе

„Само додај Coca-Cola“ – прва кампања во Македонија целосно креирана со AI

Читај повеќе

5 уреди кои секогаш треба да ги исклучите пред да одите на одмор

Читај повеќе

Најздравата риба во светот што треба да ја јадете еднаш неделно

Читај повеќе

3 суплементи кои не треба да ги земате на своја рака

Читај повеќе