Најгледаната серија на Netflix не престанува да добива пофалби

Новата мини-серија „The Queen’s Gambit“ се занимава со животното патување на една млада шахистка. Можеби на прв поглед ова не звучи особено привлечно, но има доста причини зошто оваа серија е најгледана на Netflix.

Серијата е снимена по романот на Волтер Тревис и ја раскажува приказната за чудото од дете, шахистката Елизабет Хармон, на самиот врв на оваа игра.

Главниот лик го толкува талентираната актерка Ања Тејлор Џој, која доби доста позитивни критики поради начинот на кој го одглуми овој лик, а меѓу импресионираните се најдоа и шахисти од реалниот живот.

Така на пример, францускиот велемајстор Ентони Вириг изјави дека оваа серија е нешто најдоброто што некогаш го гледал за шахот. Слично мислење има и Бахар Куатли, претседател на францускиот шаховски сојуз.

Тајната за успехот можеби се крие во стручните советници за серијата, Гари Касапорв и Брус Падолфини. Ликот на Хармон е делумно инспириран од Боби Фишер, американското чудо од дете кое стана шампион во 1972 година во мечот на векот со советскиот шахист Борис Спаски.

Тагови
реклама

Автобус изрешетан со „калашников“ во Косово, загинаа двајца тинејџери и возачот

Read more

Паметните часовници сè попопуларни: Apple со најголема заработка, WearOS доминира

Read more

Зошто е можно да немате COVID-19, а сте биле опкружени со заразени луѓе?

Read more

Што се случува во телото ако секој ден земате витамин Ц?

Read more

Филм & ТВ

Топ 10 филмски интерпретации на принцезата Дијана

Read more

Студент од Северна Кореја осуден на смрт поради криумчарење на серијата „Squid Game“

Read more

Објавен трејлер за новиот филм „American Refugee“

Read more

Новиот документарец за Битлси го демистифицира распаѓањето на Фамозната четворка

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Топ 10 филмски интерпретации на принцезата Дијана

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 женски групи кои повеќе не постојат

Читај повеќе
  • play_arrow

Студент од Северна Кореја осуден на смрт поради криумчарење на серијата „Squid Game“

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлер за новиот филм „American Refugee“

Читај повеќе
  • play_arrow

Новиот документарец за Битлси го демистифицира распаѓањето на Фамозната четворка

Читај повеќе
  • play_arrow

Billboard ја прогласи најдобрата песна на сите времиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата корејска серија „Hellbound“ руши рекорди

Читај повеќе
  • play_arrow

Ридли Скот ги обвини младите и технологијата за неуспехот на „The Last Duel“

Читај повеќе

Кијану Ривс: Изгледа уште сум во брак со Винона Рајдер

Читај повеќе