Најгледаната серија на Netflix не престанува да добива пофалби

Новата мини-серија „The Queen’s Gambit“ се занимава со животното патување на една млада шахистка. Можеби на прв поглед ова не звучи особено привлечно, но има доста причини зошто оваа серија е најгледана на Netflix.

Серијата е снимена по романот на Волтер Тревис и ја раскажува приказната за чудото од дете, шахистката Елизабет Хармон, на самиот врв на оваа игра.

Главниот лик го толкува талентираната актерка Ања Тејлор Џој, која доби доста позитивни критики поради начинот на кој го одглуми овој лик, а меѓу импресионираните се најдоа и шахисти од реалниот живот.

Така на пример, францускиот велемајстор Ентони Вириг изјави дека оваа серија е нешто најдоброто што некогаш го гледал за шахот. Слично мислење има и Бахар Куатли, претседател на францускиот шаховски сојуз.

Тајната за успехот можеби се крие во стручните советници за серијата, Гари Касапорв и Брус Падолфини. Ликот на Хармон е делумно инспириран од Боби Фишер, американското чудо од дете кое стана шампион во 1972 година во мечот на векот со советскиот шахист Борис Спаски.

Remote video URL
Тагови
реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Совети како да правите селфи фотографии како професионалец

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Филм & ТВ

Карди Би во главната улога во филмот „Assisted Living“

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Ребел Вилсон открива: Бев киднапирана, ни се заканија со оружје

Read more

Поради пандемијата: Колку пари изгуби филмската индустрија во 2020?

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Дали песна за возачка дозвола ќе биде песната на 2021? Веќе руши рекорди

Читај повеќе

Карди Би во главната улога во филмот „Assisted Living“

Читај повеќе
  • play_arrow

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Читај повеќе

Ребел Вилсон открива: Бев киднапирана, ни се заканија со оружје

Читај повеќе

Поради пандемијата: Колку пари изгуби филмската индустрија во 2020?

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „Wonder Woman 1984“

Читај повеќе

Скандалот зеде данок: Арми Хамер се повлече од „Shotgun Wedding“

Читај повеќе

Сара Климоска е една од европските Ѕвезди во подем за 2021

Читај повеќе

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Читај повеќе