Научници испечатија 3D фоликули - се зголемуваат надежите за лек за ќелавост

Научниците ги испечатија првите 3D фоликули на коса, што ги зголеми надежите за „лек“ за ќелавост.

Истражувачи од САД за прв пат испечатија 3D фоликули на коса во ткиво на човечка кожа. Ова е голем чекор напред, а исто така и поттик за тестирање на лекови и пресадување кожа.

Д-р Панкаџ Каран, вонреден професор по хемиско и биолошко инженерство, кој ја водел студијата, вели: „Нашата работа е доказ за концептот дека структурите на фоликулите на косата може да се создадат на многу прецизен, репродуктивен начин со користење на 3Д биопечатење“.

Овој тип на автоматизиран процес е потребен за да се овозможи идното биопроизводство на кожа. Реконструкцијата на фоликулите на косата со помош на човечки клетки е предизвик.

„Некои студии покажаа дека ако овие клетки се одгледуваат во тродимензионална средина, тие потенцијално можат да произведат нови фоликули на косата, а нашата студија се надоврзува на оваа работа“, додава тој.

Фоликулите на косата помагаат во одржувањето на влагата, ја регулираат телесната температура и складираат матични клетки кои ѝ помагаат на кожата да заздрави кога е повредена.

Тим од Политехничкиот институт „Ренселаер“ во Њујорк сакал да најде начин да создаде кожа што носи фоликули користејќи техники за 3D печатење на клеточно ниво.

Дозволиле примероците од кожата и клетките на фоликулите да се делат и да се размножуваат во лабораторија додека не добијат доволно за печатење. Секој вид потоа се меша со протеини и други материјали за да се создаде „био-мастило“.

Кожата потоа била испечатена, слој по слој, со многу фина игла, додека биле создадени и канали за таложење на влакнести клетки. Моменталниот животен век на овие ткива е две до три недели, што не е доволно време за да се развие коса.

Сепак, истражувачите се надеваат дека ќе го продолжат овој период, дозволувајќи им на фоликулите дополнително да созреат и на крајот да расте косата.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Левица: Никој не се грижи за бегалците од конфликтот во 2001 година

Read more

Вести

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Read more

На почетокот биле сиви: Зошто модерните мачки имаат разнобојни очи?

Read more

Се очекува раст на продажбата на персонални компјутери во 2024 година

Read more

Копал компири како казна и нашол древно египетско богатство

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе