Научниците предупредуваат: Земјата се врти многу брзо

Практиката на вметнување дополнителни секунди беше воведена во 1972 година и дотогаш се додадени само 27 „дополнителни“ секунди.

Иако ова можеби не ни изгледа така, Земјата се врти сѐ побрзо и побрзо. Научниците открија дека се зголемува брзината со која Земјата се врти околу својата оска, што ќе резултира со „пократка“ година.

Имено, како што објаснуваат, на ротацијата на Земјата влијаат голем број фактори од атмосферата и океаните, до нејзиното течно јадро. Сепак, поради побрзата ротација, тие проценуваат дека во просек денот во текот на 2021 година ќе биде за 0,05 милисекунди пократок од вообичаеното. Можеби не изгледа многу, но кога ќе соберете колку дена во текот на годината ќе бидат пократки, доаѓаме до пократка година.

Последен пат кога просечниот ден бил пократок од 86.400 секунди во текот на една година беше во 1937 година, предупредуваат научниците.

За просечниот човек ова не значи многу, но може да се појават проблеми за технологијата што користи атомски часовници за да може точно и прецизно да извршува одредени задачи во астрономијата, навигацијата, компјутерските мрежи и слично. Ако ротацијата на Земјата доволно се промени, атомските часовници ќе станат неточни, што значи дека ќе треба да додадат или одземат секунда за да се ускладат.

Оваа практика на вметнување дополнителни секунди е воведена во 1972 година и досега се додадени само 27 „дополнителни“ секунди.

Но, научниците предупредуваат дека во овој случај треба да се „одземе“ секунда за часовниците да „фатат чекор“ со Земјата. Дали навистина ќе ѝ биде одземена таа секунда, во моментов е тешко да се каже бидејќи постои глобална дебата за иднината на „дополнителните“ секунди или дали часовникот и ротацијата на Земјата воопшто треба да се усогласат.

Од една страна, научниците се залагаат да се дозволи разликата да се продолжи на еден час, по што тој час едноставно ќе се додаде таа година. Како што се додава ден во престапна година. И додека ова би ја поедноставило работата на телекомуникациските мрежи, астрономите ќе треба сами да го пресметуваат времето додека официјално не се додаде тој час.

реклама

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Петте најлоши пози во сексот

Read more

Наука

Што знаеме за дрон-хеликоптерот на Марс?

Read more

Американски научници одгледаа вештачки мозок кој се развива како човечкиот

Read more

Белите точки на оваа фотографија не се ѕвезди, туку супермасивни црни дупки

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more
 

Гик

Blue Origin го одложи првиот лет на ракетата New Glenn

Читај повеќе

Pixel Fold на Google пристигнува годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Што знаеме за дрон-хеликоптерот на Марс?

Читај повеќе

Паметен град? Не благодарам: Граѓаните одбија да бидат „лабораториски глувци“

Читај повеќе

Хакирана лабораторијата на Оксфорд каде се истражува коронавирусот

Читај повеќе

PlayStation 5 добива нов џојстик

Читај повеќе

„Паднаа“ Instagram и Messenger

Читај повеќе
  • play_arrow

Што пишува во декодираната тајна порака на роверот што слета на Марс?

Читај повеќе

Дали ажурирањето на Google Chrome ќе го спречи трошењето на RAM меморијата?

Читај повеќе